Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2017, 14:11

Lubyová urobila prvý vážny krok. Zrušila spornú výzvu na eurofondy

Ministerstvo uvádza, že v rámci tejto výzvy nebolo vydané žiadne rozhodnutie o schválení dotácie.

Ministerka školstva Martina Lubyová
Zdroj: TASR/M. Baumann

Spornú eurofondovú výzvu na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja, na ktorú upozornili rektori vysokých škôl a predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) zrušila. Urobila tak v pondelok 18. septembra. Informoval o tom dnes rezort školstva.

Ministerstvo uvádza, že v rámci tejto výzvy nebolo vydané žiadne rozhodnutie o schválení dotácie a nebola podpísaná ani jedna zmluva o poskytnutí dotácie.

"Nové znenie výzvy bude reflektovať celospoločenskú požiadavku na prísnejšie kritériá na kvalitu predkladaných projektov a potrebu väčšej otvorenosti a transparentnosti používaných postupov, od procesu prípravy a vyhlásenia výzvy až po hodnotenie a výber najlepších projektov. Výzva bude v čo najkratšom čase opätovne vyhlásená," uviedla Lubyová.

Lubyová mieri do Bruselu

Pri nastavovaní nových pravidiel sa bude podľa ministerstva vychádzať z princípov zakotvených v dohode medzi predstaviteľmi výskumných univerzít, Slovenskej akadémie vied a zamestnávateľov v rámci partnerskej iniciatívy "Otvorená veda".

Rovnako vzhľadom na varovný list týkajúci sa aj výzvy strategického výskumu a vývoja bude prebiehať o novej výzve intenzívna odborná komunikácia s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

Za účelom zabezpečenia väčšej transparentnosti procesov v rámci Operačného programu Výskum a inovácie prijíma rezort školstva, ako uviedol, efektívne opatrenia, ktoré budú zaznamenané v akčnom pláne a ich dodržiavanie bude priebežne monitorované.

Chystajú webovú stránku

Súčasťou nových pravidiel sa stanú napríklad verejné panelové diskusie za účasti odborných hodnotiteľov, vytvorí sa nová databáza týchto hodnotiteľov s prísnejšími a detailnejšími kritériami na ich kvalifikáciu s novým spôsobom zaraďovania expertov do databázy hodnotiteľov.

"O jednotlivých krokoch a plánovaných opatreniach bude verejnosť v dostatočnom predstihu informovaná prostredníctvom webovej stránky ministerstva, ako aj jeho zodpovedných, priamo riadených organizácií," dodal rezort školstva.

Ministerstvo od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Bývalý minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie.

Európska komisia neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.