18.09.2017, 00:00

Vplyvom ešte zaostávame. Toto sú najsilnejší slovenskí europoslanci

Mimovládna organizácia hodnotila relevantnosť europoslancov. V celkovom hodnotení nás predbehli Česko, Poľsko aj Rakúsko.

Vplyvom ešte zaostávame. Toto sú najsilnejší slovenskí europoslanci
Zdroj: TASR/AP

Europoslanci tvoria zákony, ktoré ovplyvňujú pol miliardy občanov Únie. V 750-člennom pléne (plus predseda) je 13 Slovákov, traja najsilnejší sú tento rok podľa hodnotenia organizácie VoteWatch Eduard Kukan, Vladimír Maňka a Anna Záborská. V celkovom vplyve sme spomedzi členských krajín na chvoste.


Prvenstvo získal Talian
Najvplyvnejším zo všetkých poslancov je podľa výsledkov prieskumu súčasný prezident Európskeho parlamentu, Talian Antonio Tajani, ktorý získal 67,5 bodu. Stal sa zároveň aj takzvaným skokanom roka, jeho vplyv od posledného hodnotenia vzrástol o viac ako sto percent.


Zo Slovákov dopadol najlepšie nezávislý poslanec Eduard Kukan s 22 bodmi. V minulosti pôsobil ako minister zahraničných vecí a zástupca Slovenska pri OSN. Venuje sa zahraničnej a bezpečnostnej politike či sociálnym otázkam. Za jeden zo svojich najväčších úspechov na pôde europarlamentu považuje presadenie Fondu pre trvalo udržateľný rozvoj. „Je to finančný nástroj, ktorý by mal prispieť k zlepšeniu životných podmienok a vytvoreniu nových pracovných príležitosti v rozvojových krajinách v našom susedstve. Mal by tiež pomôcť našim firmám preniknúť na nové trhy,“ vysvetlil pre HN Kukan.


Na druhom mieste sa s 21,5 bodu umiestnil Vladimír Maňka, bývalý predseda Banskobystrického samosprávneho kraja a poslanec Národnej rady za Smer. V januári tohto roku bol zvolený do predsedníctva europarlamentu. Vo svojich aktivitách sa zameriava najmä na reformovanie rozpočtovej politiky a zjednodušovanie čerpania eurofondov. „Pár týždňov pred koncom rokovaní je už jasné, že po desiatkach rokov používania zaužívaného systému sa nám o 50 percent podarí znížiť byrokraciu, čas a náklady. Z 15 smerníc a nariadení urobíme jeden dokument,“ zhodnotil Maňka.
Trojicu uzatvára so 17,5 bodu Anna Záborská z KDH. Je predsedníčkou Slovenskej spoločnosti pre rodinu a spoluzakladateľkou Fóra života, v Bruseli sa venuje rozvojovej politike a snaží sa presadzovať konzer

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.