Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2017, 18:09

Problémom Slovenska je špinavý spôsob politického zápasu, priniesol ho Matovič, tvrdí poslanec Smeru

Začiatok takýchto praktík vidí Miroslav Číž v 90. rokoch, keď bol zverejnený rozhovor ministra vnútra a šéfa informačnej služby.

Problémom Slovenska je špinavý spôsob politického zápasu, priniesol ho Matovič, tvrdí poslanec Smeru
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vo svete vznikol problém medzi verejným záujmom, utajovanými skutočnosťami a mechanizmom ich zverejňovania. V niektorých prípadoch je intenzita informácií taká silná, že verejný záujem prevažuje nad záujmom chrániť a dodržiavať zákony súvisiace s utajovaním. V dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 k téme citlivých utajovaných skutočností to vyhlásil podpredseda poslaneckého klubu Smeru-SD Miroslav Číž.

Podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) nebola prvá a nebude ani posledná, ktorá sa stretla s utajovanou skutočnosťou, ktorá jej do rúk jednoducho nepatrí, myslí si poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Natália Blahová.

"Stretli sme sa s tým pri prezradení daňového tajomstva, týkajúceho sa Igora Matoviča, stretli sme sa s utajovanými skutočnosťami, týkajúcimi sa prezidenta republiky a zrejme aj predsedu NR SR Danka," povedala s tým, že "nechutné spravodajské hry" používajú fakty a informácie, ktoré majú ostať v utajení a nemajú sa potulovať po schránkach a poštách kohokoľvek.

"Ak by polícia, vyšetrovatelia, prokuratúra a kontrolné orgány, napríklad aj daňové, robili svoju prácu, ako majú, nestávalo by sa, že citlivé dokumenty unikajú a stávajú sa predmetom politického boja. Sme na hranici bezprávia, takto právny štát nemôže vyzerať," dodala Blahová.

"Špinavý" spôsob politického zápasu

Problémom Slovenska je podľa poslanca Číža "špinavý" spôsob politického zápasu, ktorý mal do slovenskej politiky vniesť Igor Matovič (OĽaNO-NOVA). "Moce sa v súkromí ľudí, aby mohol kompromitovať," povedal Číž. Začiatok takýchto praktík vidí v 90. rokoch, keď bol zverejnený rozhovor ministra vnútra a šéfa informačnej služby, pričom ani vtedy, ani pri ďalších podobných prípadoch nezaznamenal zo strany súčasnej opozície vyjadrenie, že to nie je v poriadku, a verejné odsúdenie takýchto praktík.

"Ak sa niekto dostane k listinám, ktoré sú tajné, je jeho povinnosťou zo zákona odovzdať ich príslušnému orgánu. Ak ich ďalej šíri, pácha trestnú činnosť," dodal Číž.

Podľa poslanca za OĽaNO–NOVA Jozefa Viskupiča vypustil "džina z fľaše" vo februári 2016 premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý zverejnil informácie z daňového spisu Igora Matoviča. "Tento spôsob politického boja odmietam, odsudzujem a je mi odporný," vyhlásil Viskupič a pripomenul aj kauzu čítania poslaneckých listov v NR SR a používanie informácie z jeho zdravotných záznamov predsedom NR SR Andrejom Dankom (SNS) v pléne parlamentu aj porušovanie daňového tajomstva.

Tvrdé 90. roky

"Sú to naozaj tvrdé 90. roky, ktoré sa nám tu vrátili a vrátili sa preto, že premiér krajiny si dovolil citovať údaje z daňového spisu v citlivom období mesiac pred voľbami a ešte z toho spraví verejný záujem," povedal poslanec OĽaNO–NOVA. Chyby vidí v nakladaní s utajovanými skutočnosťami, slabom kompetenčnom rámci Národného bezpečnostného úradu a v neustanovení poslaneckého orgánu, ktorý by kontroloval používanie informačno-komunikačných prostriedkov.

Podpredseda Slovenskej národnej strany a poslanec NR SR Štefan Zelník zásadne odmieta tvrdenie, že by predseda parlamentu čítal niekomu listy. Poslankyňa Ďuriš Nicholsonová sa podľa neho mala správať zodpovedne ako podpredsedníčka parlamentu a vážiť slová, namiesto zverejnenia informácie v pléne, ktorá podľa Zelníka účelovo spájala s predsedom parlamentu Dankom.

"Zákon o utajovaných skutočnostiach by sme mali rešpektovať a bolo by fajn, keby sme to nerobili tak, že je to koaličný - je to zle, je to opozičný, tam to až také zlé nie je. Prestúpil si zákon, tu sú sankcie. Poďme pranierovať všetkých, ktorí tento, a nielen tento zákon, ale hocijaký, prestúpia," doplnil Zelník.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.