Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2017, 15:14

Galko: Iná cesta ako byť členom NATO pre Slovensko neexistuje

Galko: Iná cesta ako byť členom NATO pre Slovensko neexistuje
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Pre Slovensko dnes neexistuje iná cesta ako byť členom NATO. V dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal poslanec Národnej rady SR a bývalý minister obrany Ľubomír Galko (SaS).

Reagoval tak na niektoré hlasy v spoločnosti, ktoré volajú po vystúpení z EÚ a NATO. "Dnes je to existenčná otázka, nielen pre Slovensko, ale aj pre ďalšie podobné krajiny, aby sme boli členmi NATO," uviedol.

Integrovanie členských štátov EÚ v otázkach vnútornej i vonkajšej bezpečnosti je podľa neho veľmi potrebné a má zmysel.

"Nielen Slovensko, ale väčšina krajín EÚ je na spoluprácu a integráciu z hľadiska vonkajšej bezpečnosti odsúdená," skonštatoval Galko. Poukázal pritom na dlhodobo podhodnotené a nemoderné ozbrojené sily vo viacerých krajinách.

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák (nominant Most-Híd) tvrdí, že ak taký štát ako Slovensko chce existovať v komplexnom geopolitickom prostredí, ako je stredná Európa, musí patriť do nejakého spoločenstva.

"Bez toho sa neubráni a dlhodobo je jeho existencia vážne ohrozená," povedal. Pôsobenie nepriateľskej propagandy, ktorá má za cieľ oslabiť príslušnosť Slovenska k EÚ a NATO, považuje za komplexný problém, ktorý nemožno podceniť.

"Potrebujeme posilniť strategickú komunikáciu, prácu s obyvateľstvom a mladými ľuďmi," skonštatoval Ondrejcsák.

Galko tvrdí, že frustráciu obyvateľstva, ktorá sa prejavuje v náraste extrémizmu a poklese dôveryhodnosti v inštitúcie, zvyšuje nespravodlivosť.

Taktiež nefungujúci právny štát a elementárna spravodlivosť, ale aj to, že ľudia, ktorí páchajú korupčné trestné činy, nie sú postihovaní.

Na mladých ľudí sa podľa neho valí veľké množstvo lží a poloprávd. "My si musíme položiť otázku, čo robí dnešná vláda, aby to tak nebolo, aby tá propaganda tu nefungovala a korupcia nebola," vyhlásil.

Ondrejcsák upozornil, že sa dramaticky zmenilo bezpečnostné prostredie v našom susedstve.

"Máme na mysli predovšetkým porušenie medzinárodného práva a ilegálnu anexiu Krymského polostrova Ruskou federáciou, ako aj vojnu, ktorá sa vedie na východnej Ukrajine," spresnil.

Ako tvrdí, pred 10 až 15 rokmi bola medzištátna vojna v Európe, aká je teraz na východe Ukrajiny, považovaná len za teoretickú možnosť.

"Teraz, keď je to realita, nielen my, ale aj ostatní okolo nás, meníme strategické dokumenty," povedal. Ondrejcsák si nemyslí, žeby hrozil momentálne bezprostredný ruský útok na členský štát NATO. „Potrebujeme si však udržať schopnosť reagovať na potenciálnu hrozbu, aby sa to ani nestalo. A nevravím len o Rusku, ale aj o ďalších štátoch," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.