Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2021, 21:00

Nechajme obce určiť si výšku daní, musia si nájsť konkurenčnú výhodu (rozhovor)

Regióny by mali byť dobrovoľné zväzky obcí, nechajme ich nájsť konkurenčnú výhodu, hovorí Daniel Kojnok.

Nechajme obce určiť si výšku daní, musia si nájsť konkurenčnú výhodu (rozhovor)

Ste aktívny v iniciatíve Výkrik z regiónov. Skúste na začiatok popísať, čo tie regióny kričia a na koho.

Vrátil som sa do regiónu z Českej republiky na pozvanie od podnikateľov, aby sme založili inovačné centrum tu v Lučenci. V ňom vyvíjame hardvér a máme aj niekoľko ďalších projektov. Začali sme si okolo seba všímať problémy tohto regiónu. Väčšinou boli popisované ako problém nastavenia parametrov, že chýba päť percent peňazí na tú či inú vec. Všetci sa tvárili, že sa tieto problémy dajú vyriešiť centrálne. No my sme zistili, že tieto problémy sú štrukturálne. Pred zánikom Rakúsko-Uhorska bol región Horný Novohrad jedným z najúspešnejších a za 120 rokov sa stal jedným z najzaostalejších. Založili sme konferenciu Futuregion a začali sme debatovať s politikmi. Snažili sme sa im vysvetliť náš postoj, ale aj vypočuť si ich riešenia. Veľa ich však nepriniesli. Tak sme sa rozhodli zmeniť stratégiu. Región si musí pomôcť sám.

Je Slovensko príliš centralizovaná krajina?

Určite je jedna z najcentralistickejších krajín v Európe. Na začiatku bolo sľubované budovanie Švajčiarska, no činy politikov smerovali k opačnému výsledku. Centralizmus v každej oblasti posilňuje silných a oslabuje slabých. Tým, že sme mali ako región v 20. storočí búrlivú históriu, presúvanie hraníc, boli sme veľmi oslabení a centralizmus to len umocnil.

Hovoríte, že regióny za svoje dane nedostávajú rovnaké služby. Dokonca že chudobnejšie oblasti doplácajú na tie bohatšie. Môžete to vysvetliť?

Skúsim to na príklade vysokých škôl. Analyzovali sme práve tie, pretože je to oblasť, ktorá sa veľmi dobre počíta a vieme sledovať ukazovatele. Je to aj kontroverzná téma, lebo väčšina ľudí si povie, že vysokých škôl je strašne veľa. Analýzou sme prišli na to, že umiestnenie zaostalých regiónov na Slovensku koreluje s rozmiestneným vysokých škôl. Tam, kde nie je v okruhu 50 kilometrov vysoká škola, je zaostalý región.

Čím to je?

Okolo vysoký

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.