13.09.2017, 00:00

Na problémový rezort školstva sa po rokoch vracia žena

Predseda akadémie vied sa o tom, že ministerkou bude Martina Lubyová, dozvedel od novinárov.

Prezident Andrej Kiska rezort školstva dlhodobo kritizuje.
Zdroj: TASR

Po 19 rokoch dnes zasadne na stoličku ministerky školstva žena. Podobne ako Eva Slavkovská aj Martina Lubyová je nominantkou SNS, nie však členkou strany. Prezident Andrej Kiska by mal vedkyňu zo Slovenskej akadémie vied vymenovať ešte pred rokovaním vlády. Prvý raz sa stretli už včera.

Chce zastaviť rozklad

Prezident chcel s budúcou ministerkou prebrať aktuálnu situáciu v rezorte, ktorý dlhodobo kritizuje aj z pozície otca školákov. Lubyová nechcela prezradiť, o čom diskutovali: „Bolo to len v teoretickej rovine.“ Na brífingu po tomto rozhovore však prezident vysvetlil, že témou bolo aj prinavrátenie úcty k školstvu. „Treba zastaviť morálny rozklad, ktorý na ministerstve prebieha. S pani Lubyovou sme rozprávali aj o tom, že je to ťažká, aj politická úloha,“ priznal Kiska, podľa ktorého bude musieť budúca ministerka pri mnohých opatreniach potrebovať aj politickú vôľu.

„Môžem povedať akurát len to, že som rada za ponuku, ktorú som dostala od predsedu Danka a Slovenskej národnej strany, aby som sa ako odborníčka venovala riadeniu takého významného rezortu ako je školstvo, veda a výskum,“ vyhlásila Lubyová. Na otázky novinárov, prečo sa rozhodla prijať ponuku národniarov, nereagovala.
Lubyová bude na ministerstve školstva nováčikom.

Projekty čakajú na šéfa

Rezort školstva po abdikovaní Petra Plavčana zastavil niektoré procesy, s ktorými sa čaká na nového ministra. Rezort, ktorého rozpočet na rok 2017 bol 1,3 miliardy eur,

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.