Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2021, 13:43

Nová povinnosť pri ceste do Nórska. Nezaočkovaní Slováci musia po príchode do karantény

Slovensko bolo spolu s ďalšími krajinami zaradené na červený zoznam rizikových krajín.

Nová povinnosť pri ceste do Nórska. Nezaočkovaní Slováci musia po príchode do karantény
Zdroj: Reuters

Nórske ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že od pondelka 4. októbra sa po vstupe do tejto severskej krajiny budú musieť karanténe podrobiť cestujúci zo Slovenska a troch krajov vo Fínsku, ktorí nie sú úplne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 ani ho v minulosti neprekonali.

Tieto oblasti totiž boli v Nórsku zaradené v súvislosti s vyšším rizikom šírenia nákazy nového koronavírusu na tzv. červený zoznam.

Informoval o tom v sobotu portál SchengenVisaInfo.com, ktorý prináša správy o cestovných obmedzeniach v rámci Schengenu. Spresnil, že nariadenie sa týka Slovenska a fínskych krajov Pohjois-Savo (Severné Savo), Päijät-Häme a Satakunta.

Nórsky rezort zdravotníctva však zdôraznil, že úplne zaočkovaní, ľudia, ktorí covid prekonali, ako aj deti mladšie ako 18 rokov, desaťdňovú karanténu podstúpiť nemusia, a to bez ohľadu na krajinu, z ktorej do Nórska prichádzajú.

Ministerstvo zároveň dodalo, že ľudia, ktorí karanténu podstúpia, ju môžu ukončiť skôr než je stanovené, ak sa preukážu negatívnym výsledkom testu na koronavírus. Otestovať sa pritom môžu najskôr tri dni pred príchodom do Nórska.

Na tzv. červenom zozname krajín figurujú okrem Slovenska a troch fínskych krajov, ktoré pribudli najnovšie, aj Andorra, Belgicko, Bulharsko, Grécko, Írsko, Cyprus, Chorvátsko, Lotyšsko, Lichtenštajnsko, Španielsko, Švajčiarsko, Nemecko, Rumunsko a Rakúsko.

Na tzv. tmavočervenom zozname sú zase Estónsko, Litva, Slovinsko a Británia. Cestujúci z týchto krajín sa taktiež musia po vstupe do Nórska podrobiť karanténe, ak nie sú úplne zaočkovaní alebo covid neprekonali.

Cestujúci z krajín, ktoré Nórsko radí na tzv. oranžový či zelený zoznam s miernejším rizikom nákazy, karanténu podstupovať nemusia, a to bez ohľadu na to, či covid prekonali alebo či sú zaočkovaní. K takýmto krajinám patria Poľsko, Česko, Francúzsko, Taliansko, Island, Luxembursko, Malta, Monako, Holandsko, Portugalsko, San Maríno, Maďarsko či Vatikán.

Server SchengenVisaInfo.com zároveň informoval, že nórske úrady sa rozhodli zrušiť varovania svojich občanov pred cestami do zahraničia. To znamená, že Nórov už od cestovania do určitých krajín vzhľadom na pandemickú situáciu neodrádzajú. Vycestovať teda môžu kamkoľvek, ak splnia požiadavky na vstup do vybranej krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.