Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2017, 14:59

Sulík na oslavy do parlametnu nepríde. Účasť zvažovali aj opoziční poslanci

Sulík na oslavy do parlametnu nepríde. Účasť zvažovali aj opoziční poslanci
Zdroj: Pavol Funtál

Národná rada si v piatok 1. septembra slávnostným zasadnutím pripomenie 25 rokov od prijatia Ústavy. Pozvaní sú všetci predsedovia parlamentu od roku 1989, ako aj bývalí prezidenti nášho samostatného štátu. Prísť by mali takmer všetci. Potvrdila to šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková.

Z bývalých predsedov parlamentu nepríde Richard Sulík (SaS). Na zasadnutí sa zúčastnia všetky poslanecké kluby, hoci OĽaNO pôvodne zvažovalo neúčasť.

Prísť by teda mali súčasný prezident SR Andrej Kiska a jeho predchodcovia Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič. Kiska vystúpi s príhovorom, rovnako ako predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS). Prejav má mať aj premiér Robert Fico (Smer-SD).

Na slávnostnom zasadnutí sa však nezúčastní Richard Sulík, ktorý viedol parlament v čase vlády Ivety Radičovej. Považuje to totiž za papalášizmus. Potvrdila to hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. Otázna je aj účasť Františka Mikloška. Okrem nich boli na čele parlamentu Jozef Migaš, Pavol Hrušovský, Pavol Paška a Peter Pellegrini. Tí by sa mali podujatia zúčastniť.

"Deň prijatia Ústavy SR patrí medzi najvýznamnejšie dni pre nás Slovákov. Je to jedna z najvýznamnejších štátno-reprezentačných udalostí od existencie našej samostatnej Slovenskej republiky. 25. výročie patrí všetkým tým, ktorí si ctia existenciu našej samostatnej republiky. Nie je to oslava 'papalášov', ako sa snažia niektorí naznačiť. Celodenný slávnostný program je pre všetkých," uviedol Danko.

Aj podľa podpredsedu klubu Smeru-SD Miroslava Číža má štátny sviatok Deň Ústavy veľký význam. "Oslava štátnosti má zmysel a som rád, že sa pripravila takáto dôstojná oslava. Mať vlastný štát je hodnota a treba si pripomínať jeho vznik aj Ústavu," povedal Číž.

Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál má trochu iný názor. Podľa neho by Deň Ústavy nemusel byť štátnym sviatkom. "Tí, ktorí máme úctu k ústave, tak to aj prejavujeme. Ale nemyslím si, že by to mal byť štátny sviatok," vysvetlil s tým, že poslanci Mosta-Híd budú počas osláv a Dňa otvorených dverí v parlamente k dispozícii ľuďom.

Hnutie OĽaNO zvažovalo neúčasť na slávnostnom zasadnutí, ale presvedčil ho avizovaný prejav prezidenta Kisku. "Zvažovali sme účasť, nechceli sme robiť stafáž Andrejovi Dankovi. Ale vzhľadom k tomu, že príde prezident SR, tak sa zúčastníme," povedal predseda klubu OĽaNO Richard Vašečka.

Podobný názor má šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. "Pokiaľ by to bola súkromná akcia Andreja Danka na jeho sebaprezentáciu, možno by sme zvážili účasť. Ale zúčastníme sa, keďže príde pán prezident," vysvetlil.

Kvôli prezidentovi Kiskovi sa chystá na zasadnutie aj SaS. "Na slávnostné zasadnutie prídeme. Veľmi radi si vypočujeme prejav prezidenta SR Andreja Kisku," povedala šéfka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.