Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2021, 08:37 Aktualizované dňa 01.10.2021 o 12:23

Vyšetrovateľov NAKA a Scholtza prepustili z väzby. Súd označil ich stíhanie za neopodstatnené

Podľa senátu je ich trestné stíhanie neopodstatnené.

Vyšetrovateľov NAKA a Scholtza prepustili z väzby. Súd označil ich stíhanie za neopodstatnené
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Krajský súd v Bratislave prepustil v piatok z väzby bývalého povereného šéfa Úradu inšpekčnej služby Petra Scholtza a štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Podľa senátu je ich trestné stíhanie neopodstatnené. Informoval o tom hovorca krajského súdu Pavol Adamčiak. Ide o vyšetrovateľov Jána Čurillu, Milana Sabotu, Pavla Ďurka a Štefana Mašinu.

Neverejné zasadnutie

"Sťažnosť prokurátora podanú v neprospech obvinených Š. M., P. Sch., M. S. senát zamietol. V časti námietok zaujatosti, ktoré vzniesli obvinení P. Ď. a J. Č. proti sudcovi pre prípravné konanie, ktorý vo veci rozhodoval v prvom stupni, KS sťažnosti obvinených zamietol," priblížil Adamčiak.

Krajský súd v Bratislave rozhodoval v piatok na svojom neverejnom zasadnutí o sťažnostiach štyroch obvinených vyšetrovateľov NAKA a Scholtza voči rozhodnutiu okresného súdu, ktorý ich zobral do väzby, od 9.00 hod.

"Vítame rozhodnutie KS. Myslím si, že sa to dalo očakávať aj z odôvodnenia prvostupňového súdu, že rozhodnutie KS bude také. Pokiaľ teda majú dodržiavať intencie zákona a ústavnú judikatúru. S dôvodmi ešte nie som oboznámený, keďže mi to nebolo doručené," povedal obhajca Milana Sabtu Rastislav Koutun.

"K rozhodnutiu KS sa v tomto štádiu neviem podrobnejšie vyjadriť, keďže písomné vyhotovenie nám bude doručené až dodatočne. Rozhodnutie, samozrejme, vítame, namietali sme aj dôvodnosť vznesenia obvinenia a aj dôvody väzby. Tešíme sa, že KS našej sťažnosti vyhovel, ale podrobnejšie sa budem môcť vyjadriť, až keď budem mať písomné vyhotovenie," uviedla pre TASR obhajkyňa Štefana M. Ivana Halahijová.

Petra Scholza zobral sudca pre prípravné konanie súdu do kolúznej väzby 15. septembra. Sudca predtým rozhodol, že vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla, Pavol Ďurko a Milan Sabota budú rovnako väzobne stíhaní.

Vyšetrovatelia skončili vo väzbe

Milana Sabotu zobral sudca do kolúznej väzby. Jána Čurillu a Pavla Ďurka zobral sudca do väzby z dôvodov takzvanej kolúznej a preventívnej väzby. Následne na druhý deň 16. septembra zobral sudca do kolúznej väzby aj štvrtého vyšetrovateľa Štefana Mašina.

Štvoricu vyšetrovateľov a Petra Scholza zadržali vyšetrovatelia inšpekčnej služby 13. septembra. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

Úrad inšpekčnej služby aktuálne vedie zástupca riaditeľa Martin Mackovič. Peter Scholz viedol policajnú inšpekciu od 11. júna po tom, ako predchádzajúceho riaditeľa Adriána Szabóa obvinili z prijímania úplatku. S prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, jej schvaľovaním sa má štvrtého októbra zaoberať Špecializovaný trestný súd.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.