Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2017, 23:46

Mečiar o delení Česko-Slovenska: Férovejšieho partnera pri rokovaní ako Klausa som v Európe nestretol

Hlavnou úlohou podľa expremiéra bolo zachovať v zmenených podmienkach dobré vzťahy Čechov a Slovákov.

Mečiar o delení Česko-Slovenska: Férovejšieho partnera pri rokovaní ako Klausa som v Európe nestretol
Zdroj: TASR/Peter Brenkus

„Delegácia vedená Kováčom žiadala okamžitý odchod,“ vyhlásil slovenský expremiér Vladimír Mečiar v špeciálnom vydaní relácie ČT24 Události a komentáře.

Slováci dostali rýchlo lekciu

Témou relácie bolo delenie Česko-Slovenska, pretože pred 25 rokmi 26. augusta 1992 sa uskutočnila známa schôdzka šéfa delegácie HZDS Mečiara a šéfa delegácie ODS Václava Klausa vo funkcionalistickej brnianskej vile Tugendhat. Zo stretnutie vznikla slávna fotka umiestnená aj v tomto článku. Na druhý deň po tomto separátnom rokovaní oznámili, že 1. januára 1993 nastane delenie štátu.

Mečiar v prednahrávanom rozhovore prezradil, že „česká delegácia bola dobre pripravená, mali dohodnuté úlohy.“ Slovenská naopak „dostala rýchlo v tých prvých hodinách lekciu.“

Hlavnou úlohou podľa expremiéra bolo zachovať v zmenených podmienkach dobré vzťahy Čechov a Slovákov. Podľa neho sa to podarilo, pretože „konflikty vo federácii boli vyriešené.“

Hoci priznal, že počas rokovaní bolo viacero ťažkých chvíľ, nebol podľa neho moment, „že by som chcel odísť kedykoľvek od rokovacieho stolu, iný variant pre mňa neexistoval.“

Férový Klaus

Mečiar navyše vyzdvihol osobu Klausa. „Rokovania neboli osobné, férovejšieho partnera pri rokovaní ako Václava Klausa som v Európe nestretol,“ vyhlásil. „Možno nemeckého kancelára Gerharda Schrödera,“ dodal.

„Klaus postavil otázku, či sme schopní federáciu obhájiť. Nie či obhájiť, ale či sme schopní ju udržať, to bola moja odpoveď,“ prezradil Mečiar.

Správnosť delenia podľa neho potvrdil aj neskorší vývoj. Ak by do Európskej únie vstúpilo Česko-Slovenska, tak by podľa Mečiara nikto o Slovensku doteraz nevedel a Slovensko by sa zapájalo do diania len cez Prahu.

Krátko sa vyjadril aj k aktuálnemu vzťahu samostatných štátov Česka a Slovenska. „Mám dojem, že Slovensko zrádza partnerov vo V4 vrátane Česka.“

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.