Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2017, 11:57 Aktualizované dňa 24.08.2017 o 14:14

Smer podporí Luntera na bystrického župana, Pellegrini vyzval na jednotu proti Kotlebovi

Ján Lunter údajne podporu Smeru uvítal.

Smer podporí Luntera na bystrického župana, Pellegrini vyzval na jednotu proti Kotlebovi
Zdroj: TASR/Branislav Račko

Smer-SD v novembrových voľbách do vyšších územných celkov podporí na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) občianskeho kandidáta a majiteľa rodinnej firmy Jána Luntera. Oznámil to dnes na mimoriadnom brífingu v krajskej centrále Smer-SD v Banskej Bystrici podpredseda vlády a strany Peter Pellegrini.

Ako Pellegrini zdôvodnil, do úvahy brali nielen preferencie, ktoré Lunter dosahoval v prieskumoch, kde sa drží vysoko, ale aj jeho životný príbeh a hodnoty, ktoré vyznáva, a, samozrejme, jeho volebný program.

Podľa podpredsedu, ak má niekto najväčšie šance poraziť súčasného šéfa kraja, v prípade jeho kandidatúry, tak je to práve Lunter. Ten údajne ich podporu víta. Rokovali vraj spolu viackrát, ale až dnes, asi polhodinu pred brífingom, mu dali "ruku a slovo". Smer-SD svoje rozhodnutie nezmení.

"Smer-SD ako najsilnejšia vládna a politická strana v BBSK určite mala ambíciu postaviť svojho kandidáta a aj sa to od nej očakávalo. Náš postoj vyčkať a vyhodnotiť situáciu bol označovaný za alibistický, akoby sme dávali ruky preč od volieb. Nebola to pravda, z našej strany to bola premyslená stratégia. Voľby v BBSK na rozdiel od iných krajov sa nesmú zvrhnúť na štandardný boj politických strán. Keby sme mali aj najsamlepšieho kandidáta, vzhľadom na situáciu v kraji by to bolo len o súboji politických strán a neviedlo by to k ničomu. Tieto voľby musia byť o súboji medzi dobrom a zlom. O súboji medzi hodnotami a tradíciami s tými, ktorí po nich šliapu," konštatoval Pellegrini s tým, že Smer-SD uprednostnil vyšší záujem. "Politické kšefty" a delenie postov vylúčil.

"Rád by som vyzval aj ostatných kandidátov, aby zvážili, či chcú trieštiť sily, či sa im oplatí ísť do boja alebo sa zachovajú štátnicky a tak, ako to potrebuje tento kraj 72 dní pred voľbami. Do podania kandidátok je ešte čas, preto sme to dnes zverejnili," vyzval podpredseda vlády.

Zdôraznil, že aj keby predseda BBSK Marian Kotleba nekandidoval, Smer-SD podporuje Luntera. Na otázku TASR, či rátajú aj s možnosťou že, ak by Kotleba kandidoval a Lunter by tesne pred voľbami nepatril medzi lídrov a vzdal sa v prospech silnejšieho súpera, Pellegrini reagoval, že v takom prípade by ho podporili aj oni. "Ja si však myslím, že pán Lunter si udrží pozíciu lídra," dodal a pripomenul, že sa ešte čaká, ako sa v kraji rozhodne Most-Híd a SNS.

O funkciu predsedu BBSK sa doteraz uchádzajú 11 kandidáti. Sú nimi konateľ súkromnej firmy a poslanec mestského parlamentu spod Urpína Igor Kašper, politológ, poslanec Národnej rady SR za SaS a Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Martin Klus, ktorého podporujú aj OĽaNO-NOVA, KDH a OKS, ďalej historik, generálny riaditeľ banskobystrického Múzea SNP a mestský poslanec Stanislav Mičev, podnikateľ Ján Lunter, predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni, exprimátor a niekdajší prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor, prednosta Mestského úradu v Brezne, právnik Martin Juhaniak, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, starosta obce Mýtna v okrese Lučenec Pavel Greksa, krajský predseda Strany zelených, manažér Marek Mališ z Kriváňa v okrese Detva a rómsky aktivista Vojtech Kökény z Rimavskej Soboty, ktorý kandiduje za Stranu rómskej koalície.

Či bude opäť kandidovať aj súčasný predseda kraja Marian Kotleba (ĽSNS), oznámi v najbližších dňoch.

Svoju kandidatúru na post predsedu BBSK v tohtoročných voľbách do vyšších územných celkov majiteľ rodinnej firmy vyrábajúcej vegetariánske výrobky Ján Lunter oficiálne oznámil 3. apríla 2017. Rodák z Telgártu, občiansky kandidát, predstavil základné piliere svojho programu Pre dobrý kraj. Za svoju jednoznačnú výhodu označil fakt, že do politiky vstupuje bez politického pozadia a minulosti.

"Všetko, na čom mi v živote záleží, je spojené s naším krajom. Tu som sa narodil, tu sme s manželkou vychovali našich šesť detí. Tu som poctivou a svedomitou prácou vybudoval úspešnú firmu. S pokojným svedomím by som si mohol užívať dobrý pocit, no neviem sa nečinne prizerať, kam sa dnes veci v kraji uberajú. Chýba dobrý plán na zveľadenie kraja a čo je horšie, ľudia už strácajú nádej, že by to raz šlo inak a lepšie,"konštatoval Lunter.

Hlavnou prioritou pre neho je vytváranie takých podmienok v BBSK, ktoré podporia vznik pracovných miest.

"S tvorbou pracovných miest v našom kraji mám celoživotné skúsenosti. Dôverne poznám prekážky a námahu, ktoré sú s tým spojené, no zároveň vidím aj nádej a príležitosti," zdôraznil Lunter, ktorého firma vznikla v Banskej Bystrici na "zelenej lúke" a dnes zamestnáva viac ako 200 ľudí. Štvrťstoročné podnikateľské skúsenosti sú pre neho výhodou.

Kandidát na šéfa BBSK tvrdí, že kraj pod jeho vedením bude pracovať na tom, aby vznikol prepojený systém verejnej dopravy, ktorý uľahčí ľudom dochádzanie za prácou za najkratší čas a minimálnu cenu. Čo najrýchlejšie sa tiež musia vrátiť maximálne možné investície do opravy ciest II. a III. triedy, ktoré sú pre rozvoj regiónu kľúčové. BBSK musí byť podľa Luntera aktívny aj pri rozvoji cestovného ruchu a ochrane kultúrneho dedičstva. To, čo vraj kraj v týchto oblastiach robí dnes, pre rozvoj ani zďaleka nestačí.

"Tak, ako pri podnikaní, aj ako župan sa budem inšpirovať osvedčenými a fungujúcimi vzormi. Pre podnety pritom netreba chodiť ďaleko do zahraničia, dobré a úspešné príklady sa nájdu aj na Slovensku. Aby sme ich však zaviedli aj do života, potrebujeme na krajskom úrade manažment, ktorý skutočne rozumie tomu, čo robí. Rozvoj kraja je na prvom mieste," uzatvoril Lunter.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.