Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2017, 12:39 Aktualizované dňa 23.08.2017 o 14:27

Danko má novú požiadavku pre koalíciu. Sám ju však niekoľko mesiacov brzdil

Danko má novú požiadavku pre koalíciu. Sám ju však niekoľko mesiacov brzdil
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Slovenská národná strana (SNS) bude na rokovaní Koaličnej rady, ktoré má byť v piatok, žiadať prísnejšie pravidlá pre zverejňovanie majetkových priznaní verejných funkcionárov. Oznámila to v dnešnom stanovisku.

Danko chce zvýšiť dôveru vlády

"Ak má naozaj vláda taký záujem o boj proti korupcii, musí ísť sama príkladom. Pre žiadneho ministra ani pre verejného činiteľa nemôže byť problémom podrobne zdokladovať celý svoj majetok," vysvetli predseda SNS Andrej Danko.

Podrobné zverejňovanie majetkových pomerov by podľa SNS malo pomôcť zvýšiť dôveru ľudí vo vládu. "Pre každého, kto je v politike, vo vláde, či na rôznych štátnych postoch, musí byť samozrejmé, že vie zdokladovať každé jedno euro alebo kúpu nehnuteľnosti, či drahého auta a šperku," uviedol Danko.

Národniari chcú tiež komisiu, ktorá bude pracovať na návrhu "úplne nového, detailného zverejňovania pôvodu majetku verejných činiteľov".

Komisiu predtým Danko nepodpísal

Vytvorenie takejto komisie už pritom dlhodobo čakalo na podpis práve predsedu SNS. Šéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a poslanec SaS Martin Poliačik ohlásil jej vznik v apríli minulého roka, stále však čakal na schválenie Danka. 

„Niekoľkokrát som ho urgoval, ale podpis na zriadenie pracovnej skupiny nie je, preto ju nemôžem zvolať,“ povedal na jar Poliačik. Sprísnenie majetkových priznaní verejných funkcionárov si po voľbách osvojil pritom aj šéf Národnej rady. Chcel byť zástancom toho, aby ľudia, ktorí sú vo verejných funkciách, dokázali zdokumentovať svoj majetok.

 

Vývoj koaličnej krízy

Koaliční lídri sa majú zísť v piatok. Koalícia je už dva týždne v kríze. Po prepuknutí kauzy rozdeľovania eurofondov na ministerstve školstva predseda SNS Andrej Danko vypovedal k septembru koaličnú zmluvu.

Lídri Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd sa následne stretli a zhodli, že voči ich vláde neexistuje alternatíva a majú záujem pokračovať ďalej.

SNS cez médiá následne zverejnila požiadavky, lídri sa už na oficiálnom rokovaní nezišli. Oznámili však, že sa dohodli na príprave dodatku ku koaličnej zmluve.

Dohoda mala byť aj na tom, že minister školstva Peter Plavčan má pre kauzu rozdeľovania eurofondov skončiť vo funkcii. K odchodu ho vyzval premiér Robert Fico (Smer-SD), Danko má prísť s novým menom. Zatiaľ ho nepovedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.