22.08.2017, 14:58 Aktualizované dňa 22.08.2017 o 20:20

Fico ustúpil Dankovi, vláda bude rokovať písomne

Kabinet rokuje "per rollam" len vo výnimočných prípadoch.

Robert Fico a Andrej Danko
Zdroj: TASR

Ministri sa v stredu (23.8.) na rokovaní vlády nezídu osobne, rokovať budú na diaľku. TASR to potvrdila hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár a ďalšie zdroje z prostredia vládnej koalície.

"Prijali toto kompromisné riešenie, ktorým je rokovanie 'per rollam'," povedala pre TASR Debnár. Podľa hovorkyne premiéra Beatrice Szabóovej je zasadnutie vlády na stredu zvolané. "Nehovoríme, akou formou sa uskutoční, spresníme to ráno," uviedla.

Fico potrebuje mandát 

Podľa viacerých zdrojov je toto riešenie reakciou na to, že predseda SNS Andrej Danko pohrozil odchodom z koalície, pokiaľ sa vláda v stredu zíde.

Pôvodne šesťbodový program sa zúžil na jediný bod, o čom dnes informoval premiér Robert Fico (Smer-SD) v písomnom stanovisku. Potrebuje získať mandát vlády pred stredajšou schôdzkou s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v rakúskom Salzburgu, kde sa zíde aj s českým a rakúskym kolegom. Témou schôdzky je okrem iného smernica o vysielaní pracovníkov.

Koalíciu zviera kríza 

V niektorých médiách sa objavila v pondelok (21.8.) informácia, že predseda SNS Andrej Danko požiadal svojich koaličných partnerov Smer-SD a Most-Híd o odloženie rokovania kabinetu do času, kým nezasadne Koaličná rada.

Zároveň informoval, že jeho ministri na vládu neprídu. Koaličná rada sa má zísť v piatok 25. augusta. Mala by rokovať o riešení koaličnej krízy, do ktorej sa koalícia dostala potom, ako predseda SNS Danko vypovedal k septembru koaličnú zmluvu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.