Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2017, 00:57

Povinná móda advokátov. V Česku riešil taláre súd

Stavovský odev právnych zástupcov má podľa rozhodovacích orgánov zvyšovať ich dôstojnosť.

Povinná móda advokátov. V Česku riešil taláre súd
Zdroj: Pavol Funtál

Český ústavný súd odmietol na konci júla netypickú sťažnosť advokáta Iva Palkosku. Ten ešte v roku 2013 dostal pokutu za to, že si na pojednávania nebral talár. Povinnosť nosiť stavovský odev bola u našich susedov prijatá pred piatimi rokmi, Palkoska s tým od začiatku nesúhlasil. V ústavnej sťažnosti kritizoval výšku pokuty.

Advokát pôsobiaci v Kladne navrhol v sťažnosti Ústavnému súdu taktiež zrušiť spornú časť zákona o advokácii. Podľa nej si advokáti musia obliecť stavovský odev v trestnom konaní a pred Ústavným, Najvyšším a Najvyšším správnym súdom. Podľa Palkosku ide o podmienku „navyše“, ktorá vybočuje z bežných povinností potrebných pre výkon profesie. Advokát sa pred súdom obhajoval, že niektorí klienti ho v talári mylne považujú za súčasť štátnej moci, keďže talár nosia aj prokurátori či sudcovia. Pod

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata