Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2017, 00:00

Podpis sestier získa väčšiu váhu

Už 13 rokov sa príslušný zákon neaktualizoval. Aj vyberanie stehov je teda nelegálne.

Zdravotná sestra
Zdroj: Dreamstime

Vyberanie kanyly zo žily, vyťahovanie stehov či upravovanie dávok liekov proti bolesti. Hoci sestry tieto úkony v niektorých prípadoch robia, ide o nelegálnu aktivitu, upozorňuje Milan Laurinc z komory sestier. Aj preto volajú po zmene. Príslušný zákon sa menil naposledy pred 13 rokmi. Ministerstvo zdravotníctva sa s ich požiadavkami čiastočne stotožnilo. Do pripomienkovania poslalo novelu, vďaka ktorej by od budúceho roka mohli sestry predpisovať zdravotné pomôcky.

Väčšina naďalej nesmie
Ich zoznam má byť presne definovaný. Pôjde napríklad o polohovateľné podložky, plienky či náplasti. No povolenie budú mať len špecializované sestry – s magisterským titulom a minimálne päťročnou praxou. Tých je však v súčasnosti menej ako polovica. Na výkon povolania stačí bakalársky titul. Podľa niektorých lekárov by aj ony mohli mať nové kompetencie, s tým však komora nesúhlasí. Laurinc hovorí, že aj keby to bolo pre lekárov výhodnejšie, cieľom združenia je využiť potenciál sestier s vyšším vzdelaním a skúsenosť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.