Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2021, 15:45

Tretia vlna bude zrejme horšia ako tá predošlá, varuje odborníčka. Niektoré okresy sa blížia k čiernej farbe

Tretia vlna bude stáť na zdravotníkoch, ambulanciách a nemocniciach a na tom, ako to budú zvládať.

Elena Prokopová
Zdroj: TASR/M. Baumann

Epidemiologická situácia v súvislosti s novým koronavírusom sa mierne zhoršila, Slovensko vstúpilo do tretej vlny pandémie. Od pondelka  bude v druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, 13 okresov.

Červených bude 39 okresov a oranžových 27. Na umelej pľúcnej ventilácii je 56 pacientov. Stúpol však počet ľudí, ktorí mali záujem dať sa zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Vo štvrtok o tom informoval šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Niektoré okresy sa blížia k čiernej farbe

"Výraznejšia sa zhoršila situácia v Kysuckom Novom Meste a Čadci," povedal Mišík s tým, že ak sa situácia bude naďalej zhoršovať, tak región by mohol ísť až do čiernej farby. V okresoch Stará Ľubovňa a Skalica došlo podľa Mišíka k stabilizácii. Výraznejšie nárasty podľa neho vidieť v okrese Detva, Stropkov a Svidník.

"Za uplynulý týždeň denne pribúdalo priemerne 1200 denných prípadov. Za sedem dní sa prijalo do nemocníc takmer 400 pacientov. Aktuálne je hospitalizovaných 453 pacientov s potvrdenou diagnózou COVID-19, je to nárast o takmer 40 percent oproti minulému týždňu," skonštatoval Mišík. Podľa neho nárast bol zaznamenaný aj medzi pacientmi na umelej pľúcnej ventilácii.

​V prípade výjazdov záchraniek ich bolo za týždeň okolo 300 ku COVID pacientom, pričom najviac ich bolo v Košickom kraji. Výrazne podľa Mišíka stúpol počet výjazdov v Žilinskom, ale i Prešovskom kraji.

"V porovnaní s minulou vlnou sú nemocnice najviac vyťažené v Prešovskom kraji," povedal Mišík. Zároveň konkretizoval, že zhruba polovica pacientov je hospitalizovaných na východe krajiny, v Prešovskom a Košickom kraji.

Môže byť horšie

"Vidíme nárast v záujme o očkovanie prvými dávkami. Minimum pred dvoma týždňami bolo na úrovni 12-tisíc očkovancov za týždeň, uplynulý týždeň to už bolo 16-tisíc osôb," priblížil šéf IZA. V najohrozenejšej skupine ľudí nad 75 rokov je okolo 200-tisíc osôb, ktoré ešte nie sú zaočkované.

Mišík vysvetlil, že síce Bratislava dosiahla zaočkovanosť vo vekovej skupine nad 50 rokov na úrovni 75 percent, čo by jej umožnilo prechod do zelenej farby covid automatu, regionálny hygienik sa rozhodol ju ponechať oranžovú.

​Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová poznamenala, že ideme do tretej vlny pandémie, ktorá bude podľa všetkého ešte horšia ako druhá v počte pozitívnych ľudí.

Poukázala na to, že tretia vlna bude stáť na zdravotníkoch, ambulanciách a nemocniciach a na tom, ako to budú zvládať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.