Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2021, 11:25 Aktualizované dňa 30.09.2021 o 12:57

Budúcoročné zvyšovanie dôchodkov je jedna veľká hanba, tvrdí Pellegriniho Hlas

dôchodcovská inflácia bola zavedená, aby bola férovejšia voči dôchodcom a zohľadňovala veci, ktoré dôchodcovia najviac potrebujú

Budúcoročné zvyšovanie dôchodkov je jedna veľká hanba, tvrdí Pellegriniho Hlas
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Dôchodky sa majú budúci rok zvyšovať o 1,3 percenta, čo predstavuje tzv. dôchodcovskú infláciu. Poukázal na to vo štvrtok na tlačovej konferencii nezaradený poslanec pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD Erik Tomáš. Považuje to za jednu veľkú hanbu.

Tomáš priblížil, že dôchodcovská inflácia bola zavedená, aby bola férovejšia voči dôchodcom a zohľadňovala veci, ktoré dôchodcovia najviac potrebujú. Z dôvodu pandémie však táto inflácia klesla na 1,3 percenta a podľa Tomáša sa tým vláda nezaoberá.

Zdôraznil, že vláda navyše ruší garančný mechanizmus, ktorý seniorom garantoval minimálnu sumu zvyšovania dôchodkov. "Spočíval v 2 percentách z priemerného dôchodku. Teda ak dôchodca nedosiahol na základe percentuálneho zvyšovania dôchodkov tú požadovanú sumu, tak mal garantované minimálne 2 percentá z priemerného dôchodku," opísal Tomáš.

Skonštatoval, že keď to nerieši ministerstvo práce ani vláda, nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho predložia na najbližšiu októbrovú schôdzu Národnej rady novelu zákona o sociálnom poistení. V nej navrhnú pokračovanie garančného mechanizmu a podľa Tomáša tiež vytvoria priestor na diskusiu v rozprave o nastavení dôchodcovskej inflácie.

Tomáš zároveň dodal, že odmietajú dôchodkovú reformu, a odkázal ministrovi práce Milanovi Krajniakovi (Sme rodina), nech ju radšej ani nepredkladá.

Ozrejmil, že ju odmietajú preto, lebo sa ruší dôchodkový strop a má sa zakotviť, že počas jedného roka môže byť vyplatených len 12 dôchodkov, čo podľa neho znamená, že 13. dôchodok už nikdy nebude.

Dôvodom, prečo odmietajú reformu, je aj to, že má dôjsť k úprave vzorca výpočtu dôchodkov. Tvrdí, že to znamená krátenie dôchodkov budúcich dôchodcov.

Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) poznamenala, že návrhy sú naozaj diskriminačné. Poukázala na to, že dôchodcovia sa dostávajú do hmotnej núdze a pokiaľ sa prijmú navrhované zmeny, percento ľudí v hmotnej núdzi bude rásť.

"Neviem, prečo táto vláda takýmto spôsobom reaguje, pretože nakoniec donúti ľudí žobrať o nejaký kompenzačný príspevok v hmotnej núdzi. Nebolo by jednoduchšie dať ľuďom za prácu, ktorú odpracovali, slušný dôchodok, aby mohli nejakým spôsobom existovať a nemuseli žobrať?" vyhlásila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.