17.08.2017, 12:09

Kýbel zostáva vo väzbe. Jeho komplica súd pustil na slobodu, ale on nechce

Ivan Cupper si chce zvyšné dni do skončenia väzby už "odkrútiť".

Kýbel zostáva vo väzbe. Jeho komplica súd pustil na slobodu, ale on nechce
Zdroj: TASR/Branislav Račko

Boss gangu sýkorovci Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom dnes Krajský súd v Banskej Bystrici. U jeho komplica Ivana Cupper (na snímke), zvaného Vinco-Vincko, súd síce skonštatoval, že dôvody väzby existujú, ale nahradil ju nielen dohľadom probačného a mediačného úradníka, povinnosťou hlásiť každú zmenu pobytu a zákazom opustiť územie Slovenska, ale aj použitím technických prostriedkov - signalizačného zariadenia. Dôvodom, prečo súd takto rozhodol, bol aj fakt, že Cupperovi sa končí 25. septembra možná lehota väzby.

Rovnako ako prokurátor, aj Vincko prekvapivo podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorých v najbližších dňoch rozhodne Najvyšší súd (NS) SR. Sťažnosť podal aj Kýbel.

Ako potvrdila Cupperova obhajkyňa Magda Jaňovková, hoci jej klient môže ísť na slobodu s podmienkami súdu, nechce, zvyšné dni do skončenia väzby si už chce "odkrútiť".

"Nechce preto, lebo by bola jeho rodina obmedzovaná práve technickým prostriedkom, ktorý musí byť inštalovaný v byte, kde jeho rodina žije a ten byt by tak de facto stratil súkromie," zdôvodnila Jaňovková.

Obaja sýkorovci čelia obžalobe, ktorá ich spolu s komplicmi viní zo šiestich vrážd z rokov 1998 a 1999 - Eduarda a Roberta Diničovcov, Romana Deáka, Alojza Házyho, Dalera Hlavačku, Miloša Piliara a zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici Kýbla a Vincka už dvakrát odsúdil na doživotie, najprv v roku 2016 a naposledy v apríli tohto roku. Obaja podali odvolanie a NS SR zakaždým rozsudky zrušil. Trestnú vec obžalovaného Róberta L. a spol. napokon ŠTS odňal a prikázal Krajskému súdu v Banskej Bystrici, aby ju v potrebnom rozsahu prejednal a rozhodol. Proces sa teda začne odznova, termín je stanovený na koniec októbra.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.