17.08.2017, 00:00

Z tuctových zdravotných pomôcok je podvodný biznis

Finančné škody sa môžu vyšplhať na milióny eur, machinácie potvrdili všetky tri poisťovne.

Tomáš Drucker
Zdroj: TASR

Pacientovi vydali sériovú pomôcku za pár eur, poisťovni však vykázali sumu, ako keby bola vyrobená na mieru, a teda výrazne drahšie. Aj takto zarábali niektoré výdajne zdravotníckych pomôcok či sami lekári. Na kauzu upozornil týždenník Plus 7 dní a poisťovne teraz spustili veľké kontroly. Dôvera zatiaľ zaznamenala približne sto takýchto prípadov, konečné výsledky by podľa jej PR manažéra Mateja Štepianskeho mohli byť známe do konca septembra. Aj zvyšné dve predpokladajú veľké škody, čísla ešte sumarizujú.


Rozdiely v stovkách eur
Rozdiel v cene rovnakých zdravotníckych pomôcok inej výroby sa totiž pohybuje v niekoľkých desiatkach až stovkách eur. Napríklad tá individuálne zhotovená na liečbu vybočeného palca nohy stojí vyše 40 eur, sériová necelých šesť a finančná priepasť medzi dvoma typmi kolennej ortézy je až 800 eur. Len najmenší Union zatiaľ vyčísľuje finančnú ujmu na úrovni 300-tisíc eur, číslo však môže ešte narásť.


„Plánujeme aj ďalšie kontroly, ktoré budú prebiehať v najbližších týždňoch,“ povedala členka predstavenstva Elena Májeková. Na trhu má však len 10 percent, takže sa dá predpokladať, že celková škoda pri všetkých troch narastie do miliónov. Všetky podozrenia zatiaľ poisťovne preverujú a bližšie detaily k stratám poskytnúť nechcú. „Prebiehajú stretnutia s lekármi, ktorí predpisovali tieto pomôcky, a takisto so zástupcami výdajní, ktoré pomôcky vyrábajú a následne si náklady účtujú zdravotnej poisťovni,“ povedal Štepiansky. Rovnako postupuje aj Union a Všeobecná zdravotná poisťovňa. Tá od konca minulého roka požaduje od všetkých výdajní, aby vytvárali a uchovávali fotodokumentácie vydaných zdravotníckych pomôcok.


Rast nákladov
Do škandálu mal byť zapletený aj prednosta Kliniky úrazovej chirurgie a ortopédie vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Predpísať mal viacero sériových ortéz, ktoré stoja pár eur, no poisťovne za ne zaplatili v závislosti od rôznych typov 57 – 83 eur. Podľa informácií HN lekár aj napriek obvineniam momentáln

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.