Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2017, 11:34

Plavčan prežil Mečiara, Dzurindu i pôžičku Slavii Capital. Väz mu zlomila až eurofondová kauza

Plavčan prežil Mečiara, Dzurindu i pôžičku Slavii Capital. Väz mu zlomila až eurofondová kauza
Zdroj: TASR/Marko Erd

Premiér Robert Fico oznámil, že od koaličného partnera Andreja Danka z SNS očakáva nové meno ministra školstva. Na ministerskej stoličke tak končí Peter Plavčan. Uplynulý rok bol preňho turbulentným.

Opozícia ho po prvýkrát chcela odvolávať, keď bol vo funkcii len necelé dva týždne. Médiá jeho meno v roku 2016, keď ho SNS predstavila ako svojho ministra pre školstvo, nepočuli po prvýkrát. So škandálmi a kauzami bol spájaný aj v minulosti.

Na ministerstve školstva pôsobil prakticky počas celej svojej profesionálnej kariéry. Bol kariérnym úradníkom a na rezorte školstva prežil vládu Vladimíra Mečiara, Mikuláša Dzurindu aj predchádzajúce kabinety Roberta Fica.

Zviditeľnil sa ako člen rady Študentského pôžičkového fondu. Jeho funkcia bola síce bez nároku na honorár, no aj tak získal odmeny spolu vo výške 38-tisíc eur. Inak povedané, aj keď išlo o čestnú funkciu, v rokoch 2005 až 2011 si vyplácal vysoké odmeny. Keď sa o prípad začali zaujímať médiá, peniaze vrátil.

Za Plavčanovho pôsobenia požičal fond nezákonne peniaze finančnej skupine Slavia Capital vo výške 5,5 milióna eur. V tom čase sedela v predstavenstve firmy jeho manželka Viera.

Fond dokonca platil kompletnú zdravotnú starostlivosť za desiatich zamestnancov súkromnej firmy a ich rodiny. Táto štedrosť fond stála vyše osem tisíc eur. Pre minulosť ho chcela opozícia odvolať už po dvoch týždňoch vo funkcii. Nominanta strany SNS vtedy vláda podržala.

Plavčan pred rokom sľuboval najväčšiu školskú reformu za posledných 25 rokov. Odborníci preto pre ministerstvo napísali 200-stranový dokument Učiace sa Slovensko.

Dnes sa ukazuje, že rezort školstva sa o dokument pri plánovaných zmenách neopiera. Vo funkcii ministra bol kritizovaný aj za to, že chcel základným školám prikázať, aké písmo majú deti učiť. Po kritike verejnosti a odborníkov z návrhu upustil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.