Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2017, 12:26

Mečiarove amnestie nie sú premlčané, tvrdí Sulíkov poslanec

Mečiarove amnestie nie sú premlčané, tvrdí Sulíkov poslanec
Zdroj: Archív HN

Predseda OKS a zároveň poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (SaS) nesúhlasí s rozhodnutiami polície nestíhať Vladimíra Mečiara v súvislosti so zneužitím právomoci verejného činiteľa pri udeľovaní amnestií, keďže vec je premlčaná. Listom požiadal generálneho prokurátora o preverenie týchto rozhodnutí a zabezpečenie nápravy, keďže je podľa neho evidentné, že konanie, ktoré polícia označila za premlčané, premlčané byť nemôže.

"Názor, že uvedené konanie, aj keby bolo trestným činom, je už premlčané, je podľa môjho názoru nesprávny. Priamo v ústavnom zákone č. 71/2017 Z. z., ktorý umožnil zrušenie Mečiarových amnestií, sa totiž konštatuje, že ich zrušením sa nielen rušia všetky zákonné prekážky pre stíhanie amnestovaných činov, ale zároveň sa priamo stanovuje, že doba trvania týchto zákonných prekážok (vyvolaných amnestiami) sa nezapočítava do premlčacích dôb vzťahujúcich sa na amnestované skutky," uviedol poslanec, ktorý považuje rozhodnutie polície za mylné.

"Ak by Vladimír Mečiar v súvislosti s udeľovaním amnestií spáchal trestný čin, tento nemôže byť premlčaný, pretože jeho amnestie sa nevzťahovali len na samotné zavlečenie a zmarené referendum, ale na trestné činy, ktoré 'mali byť spáchané v súvislosti s prípravou a vykonaním referenda z 23. mája a 24. mája 1997' a ktoré 'mali byť spáchané v súvislosti s oznámeným zavlečením Ing. Michala Kováča, narodeného 5. decembra 1961, do cudziny, ku ktorému malo dôjsť 31. augusta 1995'," konštatoval Dostál.  

Podľa neho len orgány činné v trestnom konaní a súdy môžu posúdiť, či Mečiarove konanie spojené s udeľovaním amnestií malo charakter trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa, ale ak malo, tak je nepochybné, že tento trestný čin bol spáchaný „v súvislosti“ so zavlečením Michala Kováča mladšieho a prípadne aj so zmarením referenda.

"Tá súvislosť je podľa môjho názoru očividná. Zákonná prekážka stíhania takéhoto trestného činu bola odstránená až zrušením Mečiarových amnestií a až do toho momentu premlčacie doby v zmysle ústavného zákona neplynuli. Preto tento trestný čin nemôže byť premlčaný," uzavrel Dostál.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.