Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2017, 13:39

V hre je vyslovenie nedôvery vláde. Opozícia považuje Dankove požiadavky za bohapustý populizmus

Opozícia podá budúci týždeň návrh na odvolávanie ministra školstva Petra Plavčana.

 Opozícia uvažuje, že bude iniciovať vyslovenie nedôvery vláde SR. Potvrdila to na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente poslankyňa Veronika Remišová z hnutia OĽaNO-NOVA.

Uvažujeme aj o tom. Ak sa kauza eurofondov nebude riešiť, zvažujeme aj túto alternatívu,“ uviedla.

"Požiadavky sú nezmyselné"

Zároveň potvrdila, že návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, na programe ktorej bude odvolávanie ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS) pre kauzu eurofondov na vedu a výskum, podá opozícia na budúci týždeň.

​Podanie návrhu bolo podľa Remišovej pritom oddialené z troch dôvodov. Predovšetkým opozícia čakala, ako na kauzu zareaguje koalícia.

Na povrch začali vychádzať také skutočnosti, že sme sa začali nazdávať, že odvolanie ministra Plavčana nebude stačiť,“ zdôvodnila poslankyňa.

Dovolenky a odvolávanie

Druhým dôvodom je žiadosť opozičného partnera - strany SaS, ktorého poslanci sú na dovolenkách. Tu Remišová zdôraznila, že v OĽaNO si pre kauzu dovolenky prerušili, aktuálne sa to týka minimálne štyroch ich poslancov.

"Dôvodom, prečo sa SaS a OĽaNO dohodli na termíne odvolávania ministra Plavčana na koniec augusta, bolo, aby sa termín mimoriadnej schôdze čo najviac priblížil riadnej schôdzi. K času, keď rokujú parlamentné výbory, v Národnej rade SR je ruch, viac poslancov - koaličných aj opozičných, aby s tým mohli rátať naozaj všetci a upraviť podľa toho svoj program," vysvetlili z komunikačného oddelenia strany SaS.

Strana odmieta, že za posunutím termínu sú dovolenky jej poslancov. Jej cieľom je, aby sa diskusia nediala pred prázdnou sálou, čo by koaliční poslanci mohli zdôvodňovať dovolenkovým obdobím. "A aby boli napríklad z prázdnin doma aj učitelia, ktorých by odvolávanie ich ministra mohlo zaujímať," doplnilo komunikačné oddelenie SaS.

OĽaNO a SaS tiež chcú dosiahnuť v tejto veci širokú zhodu opozície a snažia sa získať aj podpisy poslancov za hnutie Sme rodina a nezaradených poslancov.

SaS avizovala, že mimoriadnu schôdzu budú iniciovať v piatok 18. augusta.

Bohapustý populizmus

Ku kritike koalície sa pridala aj strana SaS. Sulíkovci považujú požiadavky Slovenskej národnej strany, ktoré by sa mali premietnuť v novej koaličnej zmluve a v novom programe vlády, za bohapustý populizmus.

Je to sumár hlúpych a škodlivých opatrení na hrane zákona či za ňou. Ak odhliadneme od zrejmej neústavnosti, požiadavka na zavedenie 13. a 14. platu, oslobodeného od odvodov, je tou najlepšou cestou k daňovým únikom. Požiadavka na založenie štátnych aerolínií znamená ďalšie príležitosti na tunelovanie verejných financií, deformovanie konkurenčného prostredia, a teda aj na stret s európskymi pravidlami," tvrdí SaS


Absurdná je aj požiadavka Andreja Danka, že ministri sa nebudú vyjadrovať k práci iných ministrov. Predseda SNS tak chce nasadiť náhubky svojim koaličným partnerom. 

Vznesením aktuálnych požiadaviek SNS potvrdzuje len to, čo robí od novembra 1989. Je nekompetentná, vždy sa postaví na nesprávnu stranu, teda tam, kde chýba slušnosť, poctivosť a serióznosť.

Problém nie je podľa Jarjabka taký vážny

Ako sa k návrhu opozície postaví najsilnejšia vládna strana Smer-SD, nie je zatiaľ jasné. Jej poslanec Dušan Jarjabek dnes vysvetlil, že o tom bude rozhodovať ich poslanecký klub. „Budeme na túto tému určite rozprávať, budeme sedieť na klube, tam vznikne nejaké rozhodnutie a to budeme rešpektovať,“ povedal dnes médiám s tým, že návrh ešte opozícia ani nepodala.

Podľa Jarjabka si treba počkať na dôvody, ktoré uvedie.

Vládna koalícia je momentálne v kríze. Riešenie, ako fungovať ďalej, mala hľadať aj na dnešnej koaličnej rade, premiér Robert Fico (Smer-SD) sa jej však pre zdravotné dôvody nemohol zúčastniť. Kríza vypukla potom, čo predseda SNS Andrej Danko v pondelok (7.8.) oznámil vypovedanie koaličnej zmluvy.

Na následnom rokovaní koaličnej rady sa predsedovia Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd zhodli, že neexistuje alternatíva k súčasnej vláde. Šéf Mosta-Híd Béla Bugár za trojlístok informoval, že partneri sú odhodlaní pokračovať ďalej.

Podľa neho nie je problém v koalícii taký vážny. Lídri sa mali zísť dnes v NR SR na rokovaní koaličnej rady.
SNS zároveň čelí kauze rozdeľovania eurofondov na ministerstve školstva. Národniari pripustili, že aj za spustením kauzy vidia kroky z Úradu vlády.

Zároveň upodozrievajú Smer-SD zo spolupráce s OĽaNO na diskreditácii SNS. Opozičné hnutie má podľa SNS disponovať tajnými materiálmi z Úradu vlády SR. V týchto krokoch vidí poslanca NRSR a premiérovho poradcu Erika Tomáša.

Ten obvinenia odmieta a považuje ich za absurdné. SNS by sa podľa neho útokmi založenými na dojmoch nemala zbavovať zodpovednosti za rezort školstva. Bugár vyzval koaličných partnerov na zodpovednosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.