Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2021, 00:00

Paradox na školách: Na upratovačku sa hlási viac záujemcov ako na post učiteľa

Pedagógovia prírodných vied sú nedostatkovým tovarom. Časť z nich odchádza do dôchodku a ich nástupcov lákajú iné profesie.

Paradox na školách: Na upratovačku sa hlási viac záujemcov ako na post učiteľa
Zdroj: TASR/Roman Hanc

To, že je ich povolanie nedocenené, sa vie už roky. Pandémia však ukázala, akí sú učitelia v skutočnosti dôležití. Ale ani tá nedokázala otočiť doterajšie nastavenie a záujem o ich povolanie je stále nízky. V praxi sa tak viac ľudí zaujíma o pracovné ponuky upratovačiek v školách než o tie pedagogické. Podľa pracovného portálu Profesia na ne reagovalo dokonca viac ako dvojnásobok uchádzačov než na vyučujúceho na druhom stupni. Nedostatkovým tovarom sú predovšetkým informatikári, matematikári a fyzikári. Chýbajú aj menším mestám, z ktorých mnoho mladých odchádza.

Východ mladých neláka
Kvalifikovaného učiteľa matematiky už dva roky hľadá aj riaditeľ Základnej školy Duchnovičova v Medzilaborciach Ivan Štefanko. Zatiaľ neúspešne. „Sme tu na okraji. Je tu veľmi ťažký život. Podmienky pre mladých ľudí tu nie sú,“ konštatoval pre HN. Vzdelávacia inštitúcia v meste ležiacom v Prešovskom kraji pri poľských hraniciach môže mať však o pár rokov vážne existenčné ťažkosti. „Všetci sme tu päťdesiatnici, o päť rokov to bude kardinálny problém a neviem, čo sa bude diať,“ doplnil riaditeľ.

Nie je jediný, ktorý má podobné obavy. V systéme je totiž takmer 20-tisíc pedagógov vo veku od 56 do 65 rokov a 1 502 je ešte starších. Je prirodzeným javom, že časť z nich každoročne odchádza do dôchodku. Problémom však je, že ich možno v budúcnosti nebude mať kto nah

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.