Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2017, 10:15 Aktualizované dňa 10.08.2017 o 14:24

Ak nám to nesplnia, môže byť po vláde. Pozrite sa, aké opatrenia chce Danko presadiť

SNS ešte pred rokovaním Koaličnej rady zverejnila podmienky, bez ktorých nechce vo vláde pokračovať.

Ak nám to nesplnia, môže byť po vláde. Pozrite sa, aké opatrenia chce Danko presadiť
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Národniarom sa vo vláde nepodarilo presadiť, čo chceli a tak predseda strany Andrej Danko bez varovania vypovedal koaličnú zmluvu. SNS teraz prišla s viacerými programovými požiadavkami, ktoré chce v piatok predniesť na Koaličnej rade. Nejde pritom o žiadne novinky, konkrétnosti priniesol portál webnoviny.

Trinásty plat
Danko už od marca skloňuje tému zákonnej povinnosti o 13. plate. SNS dokonca rozbehla billboardovú kampaň, kde svoju prioritu predstavuje. Zmena by sala zasiahnuť každého, kto u svojho zamestnávateľa pracuje aspoň jeden rok.

​Zvýšené nároky na firmy a zamestnávateľov chce strana kompenzovať znižovaním daní. S tým nesúhlasil minister financií Peter Kažimír.

Už pred mesiacmi, keď národniari svoje sociálne požiadavky predstavili, zdvihla sa vlna nevôle. Proti tomuto kroku kriticky vystupovali najmä zamestnávatelia. Tvrdili, že by to menšie firmy mohlo položiť. Nepáčilo sa im ani to, že Danko chcel zmenu zaviesť bez odborných diskusií so zamestnávateľskými zväzmi.

Podpora kúpeľov
Danko chce podporu kúpeľníctva a cestovného ruchu. Hovorí o zavedení cestovných či pobytové šekov, ktoré by boli hradené z verejných zdrojov. Sektoru služieb chce pomôcť aj znížením DPH. Ani táto požiadavka nie je novinka. SNS sa ju podarilo presadiť aj do programových priorít vládnej koalície ešte minulý rok.

​Tento týždeň prvý podpredseda Jaroslav Paša tvrdil, že za vypovedanie koaličnej zmluvy môžu ambície Smeru. Prekáža im, že ich nominanti obsadzujú všetky pozície rezortov a národniarov nepustia ani na stoličky v regiónoch. Tvrdil, že majú svojich odborníkov, ktorí pozície môžu obsadiť. 

Paška potvrdil, že spomínané podmienky chce doplniť do koaličnej zmluvy. Okrem toho chcú národniari zmluvy zvýšenie minimálnej mzdy v štátnej správe, 13. a 14. plat bez odvodov, zriadenie slovenských aeroliniek, investičné stimuly do kúpeľníctva. Ďalej aby minister financií neblokoval výstavbu infraštruktúry, aby ministri nekomentovali verejne prácu svojich kolegov, aby koaličná rada zasadala v pravidelných intervaloch a aby sa na rokovanie vlády nedostávali návrhy, ktoré neprerokovala koaličná rada.

“Ide o naplnenie vládneho programu. Ak nám to nesplnia, môže byť po vláde,” povedal pre webnoviny zdroj z prostredia národniarov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.