Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2017, 09:48

Dôvod zrušenia koaličnej zmluvy? Danko je presvedčený, že kauzu s eurofondami vytiahol Ficov človek

Koalícia je za vyše rok spoločného vládnutia v najväčšej kríze. Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu a svojich partnerov zaskočil.

Šéf SNS Andrej Danko
Zdroj: TASR/J. Kotian

Podľa informácii denníka Plus jeden deň je za neštandardným Dankovým krokom človek premiéra Roberta Fica. Ide o splnomocnenca vlády pre výskum a inovácie Jaromíra Pastoreka.

Práve ten mal podľa vykopostaveného zdroja z SNS napísať list, v ktorom rektori univerzít vyjadrili nespokojnosť s tým, ako ministerstvo školstva rozdelilo milióny eur súkromným firmám, pričom vysokým školám sa neušlo nič.

​Jaromír Pastorek je biochemik a bývalý predseda Slovenskej akadémie vied. Začiatkom roka 2014 v mene SAV vyjadril podporu premiérovi Robertovi Ficovi. Koncom roka 2014 ho na sneme SAV odvolali.

Predseda Robert Fico zvolal na dnes koaličnú radu. Očakáva na nej, že predseda SNS vysvetlí partnerom absurdný krok Slovenskej národnej strany, ktorý nevnáša do spoločnosti pokoj a stabilitu.

Zároveň koaličným partnerom navrhuje bilaterálne, alebo viacstranné rokovania s vedením SNS o možnosti zostavenia novej koaličnej zmluvy.

Žiadosť o vysvetlenie avizuje aj predseda Mostu-Híd Béla Bugár. „Sú veci, ktoré sa riešiť dajú a ktoré nie,“ dodal. Jeho stranícky kolega František Šebej považuje takéto správanie za neštandardné.

„Pán Danko je mladší politik a niekedy je príliš dynamický pri uvažovaní. Problémy treba riešiť s pokojom,“ doplnil ďalší poslanec Smeru Číž. Podľa poslanca ani kauza rozdeľovania eurofondov na vedu a výskum na ministerstve školstva nie je taký problém, pre ktorý by sa mala vládna koalícia rozpadnúť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.