Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2017, 15:46

Vyústi koaličná kríza do pádu vlády? Tieto štyri scenáre sú v hre

Pozrite si štyri scenáre, ktoré môžu nastať po tom, ako SNS vypovedala koaličnú zmluvu.

Vyústi koaličná kríza do pádu vlády? Tieto štyri scenáre sú v hre
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu. Ako dôvod uviedol absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov.

​Taktiež stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu s cieľom obnovy dôvery medzi koaličnými partnermi, ako aj dôvery verejnosti ku koalícii.

V hre sú štyri možné scenáre budúceho vývoja:

1. Menšinová vláda
Koalícia Smer, SNS a Most sa na zmenách v koaličnej zmluve nedohodne. Dohodne sa však na vzniku menšinovej vlády Smeru a Mosta s podporou SNS. Tento scenár je však podľa politológa Jána Baránka málo pravdepodobný, pretože nepredpokladá, že by Fico chcel závisieť od Dankovej ľubovôle.

2. Nová koaličná zmluva
Most a Smer budú súhlasiť s požiadavkami SNS a pozmenia pravidlá fungovanie koalície podľa predstáv národniarov.

3. Vláda v novom zložení
Súčasná koalícia v zložení Smer, Most a SNS padne a vznikne vláda v novom zložení. Tento scenár je podľa Baránka však vzhľadom na rozloženie síl v parlamente ešte menej pravdepodobný, ako vznik menšinovej vlády.

4. Predčasné voľby
Vládne strany sa nedohodnú a do parlamentu sa dostane návrh na skrátenie volebného obdobia. Zahlasovať zaň musí 90 poslancov, potom je rad na predsedovi parlamentu, aby vypísal termín predčasných volieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.