Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2017, 12:03

"V pokoji s nami nažívajú." Utečencom z Iraku sa u nás darí, väčšina dospelých má prácu

Asýrski kresťania od svojho príchodu pokročili aj v znalosti slovenčiny.

"V pokoji s nami nažívajú." Utečencom z Iraku sa u nás darí, väčšina dospelých má prácu
Zdroj: TASR/Vladimir Benko

Zo 149 asýrskych kresťanov, ktorí na Slovensko prišli koncom roka 2015 z vojnou zmietaného Iraku, žije dnes 71 v Nitre a jej okolí. 

Väčšina dospelých utečencov z Iraku už je zamestnaných, informuje RTVS v reportáži. Podľa Petra Brenkusa, farára v obci Výčapy-Opatovce a člena občianskeho združenia Pokoj a dobro, ktoré sprostredkovalo príchod asýrskych kresťanov na Slovensko, to "svedčí o tom, že sa už dokážu dohovoriť."

​14 rodín z Iraku si už na Slovensku zvyklo. V reportáži RTVS je to ilustrované príkladom holiča Waleeda Hana. Svoje remeslo dokázal za pomoci rodiny zo susedstva a združenia Pokoj a dobro rozbehnúť aj v obci Výčapy-Opatovce.

"Žijú tichým, pokojným životom," konštatuje obyvateľka obce o utečencoch. "V kľude nažívajú s nami. Dúfam, že v mieri a že sa im tu ľúbi," dodáva ďalšia.

"Zo začiatku tie nálady boli všelijaké, každý videl v tom skôr negatívum," priznáva pre RTVS starosta Výčap-Opatoviec Jozef Holúbek. Situácia sa však už podľa neho ohľadom utečencov upokojila.

Projekt, ktorý slúži na zapájanie asýrskych kresťanov z Iraku do života na Slovensku, potrvá do začiatku roka 2019. Potom sa počíta s tým, že by utečenci mali byť sebestační.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.