Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2017, 00:00

Na extrémy v počasí si musíme zvykať, odkazuje klimatológ

Bežné plodiny musia poľnohospodári šľachtiť, aby rodili aj v teplejších podmienkach, tvrdí pre HN klimatológ Pavel Faško.

Na extrémy v počasí si musíme zvykať, odkazuje klimatológ
Zdroj: TASR

Minulý týždeň teplomery na Slovensku ukazovali niekedy aj viac ako 40 stupňov a zažívali sme naozaj tropické dni. Horúce letá sa opakujú čoraz častejšie a odborníci poukazujú na klimatickú zmenu, ktorou Slovensko postupne prechádza. Na podrobnosti sme sa spýtali Pavla Faška, klimatológa zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Dá sa o tomto lete povedať, že je extrémne horúce?
Ešte je predčasné hovoriť o konkrétnych číslach, ale určite bude toto leto patriť k najteplejším za posledné obdobie.

Mení sa klíma na Slovensku?
Zmena je jednoznačná a ak porovnávame obdobie 1981 – 2010 s obdobím 1951 – 1980, tak rozdiel v priemerných teplotách vzduchu za jednotlivé mesiace je väčší ako jeden stupeň. Takže otepľovanie, o ktorom sa hovorí, je z výsledkov meteorologických meraní celkom jednoznačné.

V ktorých rokoch sa začala táto zmena?
Vplyvy, ktoré to spôsobili, sa začali rozmáhať veľmi výrazne v priebehu 20. storočia, ale v podstate už priemyselná revolúcia spôsobila, že sa do atmosféry dostávalo viac CO2. Na teplotách vzduchu sa to prejavilo veľmi výrazne hlavne počas deväťdesiatych rokov. No a keď hodnotíme obdobie od roku 2011 do súčasnosti, tak v tejto ešte neukončenej dekáde je rast teploty ešte výraznejší.

Prejaví sa táto zmena v budúcnosti aj vo faune a flóre, na ktorú sme na Slovensku zvyknutí?
Už sa to prejavuje, pretože aj plodiny, ktoré sa u nás bežne pestujú, poľnohospodári musia šľachtiť, aby boli schopné dávať dostatočnú úrodu za tých podmienok, ktoré tu začínajú prevládať. To znamená, že klimatická zmena a jej dôsledky už v súčasnosti prebiehajú.

Kde inde sa prejavujú?
V le

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.