Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2017, 00:00

Župan chce MHD v Bratislave zdarma

Podľa plánov Pavla Freša by na bezplatnú dopravu stačil trvalý pobyt. „Nevidím to pozitívne,“ tvrdí dopravný analytik.

Prímestská a mestská hromadná doprava v Bratislavskom kraji do piatich rokov zadarmo. S takýmto ambicióznym plánom prišiel minulý týždeň v denníku Hospodárske noviny šéf BSK Pavol Frešo. Podľa neho by na bezplatnú dopravu v rámci nášho najbohatšieho kraja stačilo cestujúcim splniť jedinú podmienku – mať v kraji trvalý pobyt. To by podľa župana primälo desaťtisíce ľudí na prehlásenie pobytu, čím by sa o desiatky miliónov zvýšil výber podielových daní od jednotlivých miest a obcí. „Bratislavská župa by dopravu zdarma utiahla aj v súčasnosti, keďže ju aj tak z väčšej časti finančne podporuje,“ tvrdí Frešo.

V hre je osem miliónov
Dopravu zadarmo zaviedol v roku 2013 estónsky Tallinn ako prvé európske hlavné mesto. Napriek prvotným obavám končí aj vďaka tomuto kroku mestská pokladnice každoročne v prebytku približne 20 miliónov eur. Od jeho zavedenia si trvalý pobyt prehlásilo takmer 30-tisíc obyvateľov. Frešo uvádza, že v okresoch Bratislava, Senec, Malacky a Pezinok býva približne 630-tisíc ľudí s trvalým pobytom. „Podľa prieskumov je tu však o 200-tisíc ľudí viac. No úrady ich evidujú ako občanov v iných krajoch Slovenska, kam pripadnú ich podielové dane,“ vyjadril sa Frešo s tým, že práve tie sú hlavným príjmom samospráv.

Samozrejme, nepredpokladá, že by doprava zdarma prinútila k prehláseniu väčšinu ľudí. No mohol by to byť dostatočný počet na to, aby sa tento krok samospráve vyplatil. „Bratislavský kraj dotuje z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.