Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2017, 00:00

Kontrola moci je základom demokracie

Voličov viac než politické usporiadanie zaujíma, ako bude vyzerať zdravotníctvo či koľko peňazí pôjde do školstva.

Česká republika stojí pred kľúčovým polrokom. V druhej polovici októbra sa uskutočnia voľby do Poslaneckej snemovne, na základe ktorých vznikne aj budúca vláda. A o tri mesiace neskôr, v priebehu januára budúceho roka, sa uskutočnia druhé priame prezidentské voľby. Každé voľby, a to najmä tie, ktoré vedú k vytvoreniu vlády, takmer vždy vyvolávajú nádeje aj obavy. Bude po voľbách lepšia vláda ako pred voľbami, alebo horšia? Alebo to vyjde úplne narovnako? A nebude chcieť novovzniknutá vládna väčšina upraviť pravidlá fungovania systému vo svoj prospech, ako to vidíme v posledných rokoch napríklad v Maďarsku či Poľsku?

Čo sa stane po voľbách
Práve otázka, čo bude po voľbách z hľadiska fungovania politického systému, je možno jednou z pomerne kľúčových, napriek tomu trochu zanedbávaných tém kampaní a ich analýz. Áno, úplne rozumiem tomu, že voličov viac zaujíma, ako bude vyzerať zdravotný či sociálny systém, koľko bude vláda dávať do školstva či aké vysoké bude zdanenie.

Toto sú pre bežný život každého človeka zásadné témy a je to dobre. Malo by to tak zostať. Napriek tomu by však nemalo posudzovanie prípadného povolebného angažmánu politických strán zostať len v tejto rovine.

Charakter politického systému, jeho parametre, otvorenosť alebo, naopak, uzavretosť – to rozhodne nie sú zanedbateľné záležitosti. Ich zanedbanie, respektíve zanedbanie voličského záujmu a to, či a prípadne ako chcú strany meniť základné atribúty politického systému, by sa mohlo v budúcnosti vypomstiť.

Demokracia – súťaž a striedanie pri moci
Základom demokracie je voľná súťaž politických aktérov – strán, hnutí či kandidátov – v pravidelne sa opakujúcich slobodných voľbách, ktoré dávajú možnosť alternácie vládnej moci. Pre žiaden demokratický systém nie je zdravé, ak v ňom nedochádza k alternácii moci, pokiaľ sú pravidlá umelo nastavené tak, aby dlhodobo zvýhodňovali len jeden subjekt na úkor iných subjektov.

A to, či a za akých podmienok bude alternácia možná, je často, nie však výlučne, otázkou nastavenia inštitucionálnej štruktúry ústavného a politického systému. Čo môžu ovplyvniť práve vládne väčšiny. Nie nevyhnutne k tomu vždy potrebujú väčšinu ústavnú. Pokiaľ ju majú, môžu vykonávať hlbšie zmeny, ale aj bez ústavnej väčšiny možno nastavovať a meniť pravidlá fungovania politického systému, ako nám ukazujú napríklad prípady z Poľska.

Deľba moci
Pre fungovanie každého moderného demokratického systému, či už ide o systém prezidentský, poloprezidentský alebo parlamentný, alebo či ide o republiku či monarchiu, je typická deľba moci medzi viacero zložiek a systém niekedy aj viacnásobných kontrol a poistiek. Tie majú za cieľ minimalizovať či zamedziť zneužitie moci jej aktuálnym vykonávateľom. Ani americký prezident nie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.