Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2021, 17:46

Sulík: Vláda môže v energetike robiť len rozumné rozhodnutia do budúcnosti

Tarifa za prevádzkovanie systému je podľa Sulíka na Slovensku takmer najvyššia v Európe.

Sulík: Vláda môže v energetike robiť len rozumné rozhodnutia do budúcnosti
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Vláda môže v energetike robiť len rozumné rozhodnutia do budúcnosti. Uviedol to podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) na mimoriadnej schôdzi Národnej rady venovanej rastúcim cenám energií.

​Tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) je podľa Sulíka na Slovensku takmer najvyššia v Európe. "Nedivte sa pán Fico, keď poviem, že TPS je dnes vysoká, lebo Fico. Keď vy prídete, čo sme my ako vláda za rok a pol spravili. My môžeme robiť len rozumné rozhodnutia do budúcna. My to nevieme okamžite zmeniť," uviedol Sulík, poukazujúc na opatrenia, najmä pri obnoviteľných zdrojoch energie, ktoré prijímali vlády pod vedením Roberta Fica (Smer-SD).

"Kedy nebolo vašich katastrofálnych rozhodnutí, tak toto sme tu dnes (v energetike) nemuseli mať," povedal ďalej Sulík na adresu bývalého premiéra Fica.
TPS podľa Sulíka rástla napríklad aj preto, že sa vláda v minulosti zaviazala k znižovaniu CO2 a zároveň platila rok čo rok peniaze na podporu ťažby uhlia.

"Na ťažbu uhlia ide ročne 120 miliónov eur. Toto sme zdedili, do roku 2030 sa musí dotovať ťažba uhlia. Strane SaS sa tento termín podarilo cez Európsku komisiu znížiť na rok 2023. To je dobrý úspech, ale v tomto momente nespravíme s vysokou cenou TPS nič," spresnil Sulík.

Mimoriadnu schôdza k rastu cien energií v utorok popoludní otvoril predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Rokovanie o tejto téme inicioval Smer. Program 43. schôdze podporilo 105 zo 105 prítomných poslancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.