Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2017, 11:12

Prieskum: Ako by sa zmenil parlament od volieb? Smer by stratil až osem poslancov

Najvýraznejší pokles oproti júnovému prieskumu zaznamenali národniari Andreja Danka.

Prieskum: Ako by sa zmenil parlament od volieb? Smer by stratil až osem poslancov
Zdroj: Peter Mayer

Ak by sa voľby konali v polovici júla 2017, jednoznačne by ich vyhrala strana Smer. Hlas by jej odovzdalo 25,8 percenta voličov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý sa uskutočnil v termíne od 14. do 19. júla 2017.

Nasledovali by SaS so 16 a SNS s 10,4 percentami. Do parlamentu by sa dostalo ďalších 5 strán – ĽSNS, OĽaNO, Sme rodina, Most a KDH.

Najvýraznejší pokles zaznamenali národniari Andreja Danka, Oproti júnovému prieskumu stratili 1,3 percentuálneho bodu. Najvyšší nárast v porovnaní s minulým prieskumom dosiahla prekvapujúco strana Sieť, ide o jeden percentuálny bod.

Zaujímavosťou je, že kým vo včera zverejnenom prieskume agentúry Focus stratila ĽSNS 1,8 percentuálneho bodu, v dnes zverejnenom prieskume agentúry AKO extrémisti Mariana Kotlebu narástli o 0,6 percentuálneho bodu.

„Rozdiel vo výsledku strany ĽSNS oproti prieskumu agentúry Focus mohlo spôsobiť to, že Focus zbieral údaje prostredníctvom anketárov, zatiaľ čo my cez telefón, kde sa ľudia menej hanbia priznať k Marianovi Kotlebovi,“ vysvetľuje riaditeľka výskumu agentúry AKO Kamila Hříchová.

Čo sa týka počtu mandátov v parlamente, oproti stavu, ktorý vyplynul z volieb z marca 2016, by podľa júlového prieskumu agentúry AKO najviac poslancov stratili strany Sieť (z 10 na 0), Smer (zo 49 na 41) a OĽaNO (z 19 na 14). Naopak, najviac poslancov by získali KDH (z 0 na 11), SaS (z 21 na 25).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.