Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Európa závislá od plynu vymieňa jedno energetické riziko za iné. Vzdala sa Ruska, teraz sa spolieha na USA

03.02.2024, 13:44
Autor:
TASRTASR

Dodávky spoza Atlantiku sú všeobecne považované za bohaté, politicky prijateľné a s menšou pravdepodobnosťou ich zastavenia ako v prípade plynovodov z Ruska.

Európa, ktorá bola dlho závislá od ruského zemného plynu, sa za menej ako dva roky takmer odstrihla od dodávok z Ruska. Jej preferovanou náhradou sa stal plyn z USA.

Dodávky spoza Atlantiku sú všeobecne považované za bohaté, politicky prijateľné a s menšou pravdepodobnosťou ich zastavenia ako v prípade plynovodov z Ruska. Ani tie však nie sú bez rizika. Informujeme o tom na základe správy Bloomberg.

Polarizujúce rozhodnutie

Minulý týždeň Biely dom oznámil polarizujúce rozhodnutie zastaviť schvaľovanie nových vývozných povolení pre skvapalnený zemný plyn, a to pre odpor voličov, ktorým záleží na klíme.

To neovplyvní zariadenia, ktoré sú už v prevádzke alebo vo výstavbe. Hrozí však meškanie alebo dokonca zastavenie niektorých masívnych projektov, od ktorých sa očakáva, že začnú dodávať plyn koncom desaťročia a neskôr.

image

Európa bude mať plynu dosť, tvrdia činitelia Únie. Vývoz LNG z USA je obmedzený

"Americký LNG je aj naďalej základným kameňom európskej stratégie diverzifikácie dodávok," upozornila Leslie Palti-Guzmanová, vedúca výskumu v spoločnosti SynMax.

Bidenovo rozhodnutie tak vytvára neistotu v súvislosti s dodávkami v strednodobom až dlhodobom horizonte.

Závislosť na zahraničí

USA si vo veľmi krátkom čase vydobyli významný podiel na trhu s plynom v Európe. Americké dodávky aktuálne predstavujú približne polovicu dovozu LNG do regiónu, pričom sa očakáva, že tento podiel bude ďalej rásť.

No hoci sú USA hlavným spojencom Európskej únie, veľká závislosť, dokonca aj od priateľského národa, prináša riziká. Rozhodnutie Európy vymeniť ruský plyn za americký LNG namiesto ráznejšieho smerovania k obnoviteľným zdrojom znamená tiež, že jej energetická bezpečnosť je závislá od faktorov, ktoré sú mimo jej kontroly, ako je atlantická hurikánová sezóna alebo politické hry vo Washingtone.

image

Hlbokomorská ťažba v Nórsku môže priniesť environmentálne aj právne problémy

Prípadné víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA by mohlo skomplikovať dodávky do Európy. Počas svojho pôsobenia v Bielom dome totiž ukázal, že neváha použiť taktiku obchodnej vojny na presadzovanie svojej politiky. Síce najmä proti Číne, ale neexistuje žiadna záruka, že Európska únia zostane mimo jeho hľadáčika.

Európa tak vymenila jednu závislosť za inú, čím sa jej energetický systém stal zraniteľným.

01 - Modified: 2024-02-03 11:47:48 - Feat.: 1 - Title: Ruská komunita zapúšťa korene v Srbsku. Usádzajú sa tu vojnoví migranti a začínajú podnikať 02 - Modified: 2024-02-02 15:44:06 - Feat.: 1 - Title: Európa bude mať plynu dosť, tvrdia činitelia Únie. Vývoz LNG z USA je obmedzený 03 - Modified: 2024-02-02 09:12:21 - Feat.: 1 - Title: Ceny nafty a benzínov v minulom týždni opäť rástli
01 - Modified: 2024-05-13 11:54:34 - Feat.: - Title: Čínsky trh ten európsky nenahradí. Gazprom bude čeliť slabým výsledkom pravdepodobne aj ďalšie roky 02 - Modified: 2024-05-13 10:12:38 - Feat.: - Title: V rámci projektu Cross-E vzniknú nabíjacie stanice v celej Európe. Kľúčové budú logistické trasy 03 - Modified: 2024-05-13 10:10:11 - Feat.: - Title: Pred rokom spustil dominový efekt. Teraz v tichosti ovládol Európu, dodávky plynu opäť závisia od jednej firmy 04 - Modified: 2024-05-12 17:50:48 - Feat.: - Title: Čínske firmy uspeli v ďalších tendroch na prieskum ropných a plynových polí v Iraku 05 - Modified: 2024-05-11 09:17:21 - Feat.: - Title: Dve tretiny Rakúšanov podporujú rýchlejší odklon od fosílnych palív, ukázal prieskum
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
14. máj 2024 11:02