19.06.2017, 10:48

Gašpar opísal podrobnosti o streľbe policajta na auto, podobné zákroky netrénujú

Policajný šéf odhalil detaily policajného zásahu.

Gašpar opísal podrobnosti o streľbe policajta na auto, podobné zákroky netrénujú
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Prezident Policajného zboru Slovenskej republiky Tibor Gašpar dnes na tlačovej konferencii informoval o policajnom zásahu, pri ktorom zahynul 17-ročný chlapec. Gašpar vyjadril sústrasť rodine zosnulého a odsúdil politizáciu zatiaľ nevyšetrenej udalosti.

​Podľa jeho slov okolo 00:15 spozorovali hliadkujúci policajti vozidlo Seat Ibiza, o ktorom mali mať vedomosti, že jeho majiteľ často a arogantne porušuje dopravné predpisy, jedenkrát použil voči policajtovi ako zbraň.

Policajtom známy vodič

O majiteľovi vedeli, že má zákaz viesť motorové vozidlá a chceli ho skontrolovať. Vodič však na zapnuté majáky zareagoval zrýchlením a riskantným manévrom obehol pred ním idúce vozidlo, pričom ohrozil protiidúce auto. "Policajti potom mimo obce vystrelili tri varovné výstrely, vodič však nespomaľoval. Počas prenasledovania boli neraz ohrozené riskantnou jazdou ďalšie vozidlá," uviedol Gašpar.

Policajti sa preto rozhodli strieľať na pravé zadné koleso unikajúceho vozidla. Guľka však prešla cez kufor. Napriek ostrej streľbe na vozidlo vodič nespomaľoval, no pri prechode cez železničné priecestie nezvládol riadenie a havaroval.

Policajný prezident na otázku novinárov povedal, že naši policajti pre podobné situácie nemajú špeciálny trenažér, teda podobný zásah si nevedia nacvičiť.Auto zasahujúcich policajtov nebolo vybavené kamerou.

Vodičove rady

Policajti pri obhliadke zistili, že vo vozidle sa nachádza zakrvavená osoba. 

Gašpar uviedol, že ostatní členovia posádky vodiča prosili, aby zastal, ten im však odporučil, aby sa prikrčili.

Inšpekcia prípad preverí 

Policajný šéf na konci vyjadril ľútosť nad smrťou mladého človeka, no poukázal na fakt, že policajti nemali vedomosti o tom, koľko osôb sa na palube nachádza. Dodal, že použitie zbrane bolo reakciou na agresívnu a nezodpovednú jazdu vodiča.

Gašpar uviedol, že inšpekcia celú vec vyšetrí. Dodal, že policajt rozhodne nestrieľal na osoby úmyselne, mieril na pravé zadné koleso, zopakoval. 

Pozrite si tlačovú konferenciu opozičných poslancov o streľbe

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.