16.03.2017, 10:40

Kiska nepriamo skritizoval Fica: Spochybňovanie protiruských sankcií je nezodpovedné

Za nezmyselné v minulosti opakovane označil protiruské sankcie premiér Fico, Bratislava podľa neho ale nebude vystupovať proti jednote EÚ.

andrej kiska
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Za nezodpovedné označil dnes prezident Andrej Kiska spochybňovanie sankcií, ktoré EÚ uvalila v roku 2014 na Rusko po jeho anexii ukrajinského polostrova Krym. Proti sankciám sa predtým vyslovil premiér Robert Fico, hoci za dôležitú označil jednotu európskej dvadsaťosmičky v tejto otázke.

"Slovenská vláda sa pripojila a podporuje sankcie zo strany Európskej únie. Neustále spochybňovanie ich významu je z dôvodu chýbajúcej zmeny správania ruského vedenia nezodpovedné, ľahkovážne a mätúce tak pre zahraničných partnerov, ako pre slovenskú verejnosť," povedal Kiska na konferencii o zahraničnej politike Slovenska.

Anexia Krymu a podpora separatistov na východe Ukrajiny zo strany Ruska sú podľa Kisku neakceptovateľnými kroky, ktoré nemožno ponechať bez odozvy. "Tým, že spochybňujeme sankcie, ako by sme nevedeli odpovedať na základnú otázku, čím ich plánujeme nahradiť a aké majú byť naše ďalšie kroky, aby sme prispeli k riešeniu situácie na Ukrajine," povedal Kiska.

​Kiska tiež vyhlásil, že Slovensko čelí "kremeľskej propagande" v podobe takzvanej informačnej vojny, voči ktorej krajiny podľa neho na rozdiel od svojich susedov robia veľmi málo.

"Informačná vojna je jedným z vážnych ohrození Slovenska a jeho zahraničnej politiky. Žiaľ Slovensko a jeho oficiálne bezpečnostné zložky proti hybridnej vojne a cielenej propagande robia veľmi málo, nerobia takmer nič. Sme terčom, ktorý sa nebráni," povedal Kiska. Dodal, že hybridná vojna spočíva v šírení dezinformácií a poloprávd s masívnym využitím sociálnych médií.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.