13.03.2017, 00:12

Radi sa nimi oháňajú extrémisti. Toto je päť mýtov o Tisovi a Slovenskom štáte

Z vôle nacistického vodcu Adolfa Hitlera vznikol 14. marca 1939 Slovenský štát.

Radi sa nimi oháňajú extrémisti. Toto je päť mýtov o Tisovi a Slovenskom štáte
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Dnes si pripomíname 78. výročie vzniku Slovenského štátu. Hoci sa ho jeho priaznivci snažia prezentovať ako vyvrcholenie národných snáh Slovákov o nezávislosť, išlo skôr o politický kalkul jedného z najbrutálnejších diktátorov dejín Adolfa Hitlera, ktorého cieľom bolo definitívne rozbiť Československo.

Führer si do Berlína pozval 13. marca 1939 vplyvného slovenského politika a kňaza Jozefa Tisa. "Otázka stojí tak, či Slovensko chce žiť vlastným životom, alebo nie," povedal Hitler Tisovi. "Ide už nie o dni, ale o hodiny," tlačil nacistický vodca.

Tlak ešte vystupňoval nemecký minister zahraničia Joachim von Ribbentrop, ktorý sa do ich rozhovoru zapojil. Hitlerovi podal čerstvú správu o presunoch maďarských vojsk pri slovenskej hranici. Hitler ho Tisovi prečítal a vyjadril nádej, že sa Slovensko skoro a jasne rozhodne.

Tiso sa Hitlerovi poďakoval, no na mieste nič nepodpísal a odcestoval do Bratislavy, kde 14. marca predstúpil pred Slovenský snem. Tiso podal podrobnú správu o rokovaní s Hitlerom a zdôraznil, že sa musí postupovať bleskovo, ináč dôjde k obsadeniu Slovenska Maďarskom. Pod týmto tlakom Slovenský snem prijal uznesenie o vyhlásení samostatnosti.

Takto sa rodil Slovenský štát, ktorého existencia je najkontroverznejšou etapou dejín slovenského národa. Aj preto sa o tomto období traduje veľa mýtov, o piatich z nich si prečítajte v galérii:

​Pozrite si aj dobové zábery ukazujúce obdobie vzniku Slovenského štátu, ktoré sa nesú v propagandistickom duchu:

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.