08.03.2017, 00:00

Kotlebovi rastie konkurencia. K Tisovmu odkazu sa hlásia aj ďalší

Podľa sociologického výskumu atmosféra praje radikálnym politikom.

4. marec 2009 - spomienkové stretnutie nacistov pri príležitosti vzniku Slovenského štátu na Hodžovom námestí v Bratislave. Na snímke bývalý vodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba.
Zdroj: Peter Mayer

Zatiaľ čo sa politici aspoň verbálne stavajú proti extrémizmu, o registráciu žiada viacero nových politických strán s extrémistickým pozadím. Okrem Slovenského hnutia obrody, ktoré sa hlási k odkazu vojnového Slovenského štátu, oznámili zbieranie podpisov aj Slovenskí národní patrioti či strana Sloboda a priama demokracia. Motivovať ich môže práve úspech krajne pravicovej ĽSNS vo vlaňajších parlamentných voľbách.
Róbert Švec na čele Hnutia obrody sa netají náklonnosťou k osobe prezidenta fašistického vojnového štátu Jozefa Tisa. Podpisy pre patriotov organizuje Radovan Huťka. Človek s rovnakým menom a adresou je vedený aj ako sponzor Kotlebovej strany. Tretí subjekt sa snaží založiť Mário Šušek, ktorý kandidoval za Ľudovú stranu v minulých parlamentných voľbách z 22. miesta.

Zahmlievací manéver
Kým Hnutie obrody je na scéne dlhšie, zvyšné dva subjekty sú neznáme. Podľa Radovana Bránika, ktorý sa dlhodobo venuje analyzovaniu extrémistickej scény na Slovensku, môže byť dôvodom vzniku neznámych subjektov prepojených na ĽSNS súboj medzi kotlebovcami a SHO. „Tie dve registrácie sú len zahmlie

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.