10.01.2017, 19:42

Slovensko sa rozdelí na dve zóny. Blíži sa výrazné oteplenie

Doteraz krajinu sužovali extrémne mrazy, ktoré prekvapili aj meteorológov.

Slovensko sa rozdelí na dve zóny. Blíži sa výrazné oteplenie
Zdroj: ilustračná snímka TASR/Eva Ďurčová

Mrazivá zima a denné teploty okolo mínus desať stupňov. Takéto počasie bolo v posledných dňoch na Slovensku úplne bežné. Onedlho sa však však extrémne chladné počasie skončí a pribudnú snehové zrážky.

V noci z utorka na stredu však bude ešte všetko po starom. Nočná teplota sa bude podľa predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) pohybovať v rozpätí -12 až -19 stupňov. V dolinách a kotlinách prituhne ešte viac, teplota môže padnúť až na -27 stupňov.

V stredu cez deň už bude o niečo teplejšie, meteorológovia očakávajú teploty medzi mínus siedmimi stupňami a nulou. Výrazná zmena počasia príde až v noci zo stredy na štvrtok. Jej predzvesťou bude pribúdanie oblačnosti zo západu v stredu vo večerných hodinách.

Počas štvrtkovej noci sa na juhozápade Slovenska rozsneží a táto oblačnosť sa počas dňa postupne presunie na celé územie Slovenska.

Zdroj: SHMÚ

​Ako ukazuje predpoveď modelu Aladin, teploty vo štvrtok by prvýkrát po viac ako týždni mali prelomiť bod mrazu. Plusové hodnoty pocítia ľudia v južnej časti západu krajiny. Na ostatnom území, bude prevládať ešte mrazivé počasie, na krajnom východe budú denné maximá na úrovni mínus desať stupňov.

​Otepľovanie by malo pokračovať aj v piatok, teploty na niektorých miestach vystúpajú až na šesť stupňov Celzia.

Doteraz mimoriadne chladné počasie prekvapilo aj meteorológov. Je to dôsledok vpádu arktického vzduchu zo severovýchodu, ktorý sa rozšíril až na juh Balkánskeho polostrova. Viac o príčinách hlbokých mrazov hovorí v rozhovore na HNtelevízii meteorologička SHMÚ Miriam Jarošová.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.