23.03.2016, 08:42

Teror v Bruseli: Poľská premiérka povedala dosť, do krajiny nepustí utečencov z arabských krajín

Islamský štát podľa agentúry AP vytrénoval až 400 bojovníkov na útoky v Európe.

Premiérka Poľska, Beata Szydlo
Zdroj: REUTERS

Belgicko si na poludnie minútou ticha uctilo pamiatku najmenej 31 obetí teroristických útokov, ktoré boli v utorok spáchané v hlavnom meste Bruseli. Krajina drží tri dni štátneho smútku. Stovky ľudí presne na poludnie ticho stáli na priestranstve pred burzou v centre belgickej metropoly, kde už od utorka vzniká improvizované pietne miesto.

Belgický premiér Charles Michel si pamiatku obetí uctil v budove Európskej komisie spoločne s belgickým kráľom, francúzskym premiérom Manuelom Vallsom a všetkými eurokomisármi. Pred európskymi inštitúciami sú vlajky na pol žrde, rovnako ako pred všetkými belgickými úradmi a bruselským sídlom Severoatlantickej aliancie.

Inokedy rušná Rue de la Loi v centre mesta, na ktorej je východ zo stanice metra Maalbeek, je naďalej uzavretá a neprejazdná. Na poludnie tu niektorí obyvatelia Bruselu či návštevníci mesta ticho stáli na chodníkoch. Práve pri stanici Maalbeek bol spáchaný jeden z útokov a belgický premiér tam dnes spolu s kráľom Philippom položili vence.

Utorkové atentáty si podľa najnovších, ale stále nie definitívnych, štatistík vyžiadali najmenej 31 mŕtvych a viac ako dve stovky zranených. Teroristi najprv odpálili dve bomby v odletovej hale letiska Zaventem, o hodinu neskôr ďalší atentát zdemoloval súpravu metra v centre mesta.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.