15.03.2016, 12:27

Rozklad Siete kvôli vláde so Smerom sa stupňuje, klub zostaví ťažko

Zuzana Zimenová
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Zuzana Zimenová zo strany Sieť, ktorá skončila v parlamentných voľbách prvá pod čiarou, v prípade, že nastúpi do parlamentu, vládu Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete nepodporí. Povedala to dnes novinárom po tom, ako o svojom postoji informovala stranícke predsedníctvo.

Náhradníčka odmieta
Zimenová sa do parlamentu posunie, ak sa aspoň jeden zo zvolených poslancov Siete vzdá mandátu alebo nastúpi napríklad do exekutívy či inej inštitúcie z titulu nominácie Siete ako koaličnej strany.

Zimenová zároveň ako odborníčka strany na školstvo tvrdí, že ako nezávislá poslankyňa bude pripravená podporiť akýkoľvek dobrý zákon z oblasti školstva.

Zuzana Zimenová zdôraznila, že nie je členkou #Siete a pôsobila v nej ako nezávislý expert. Napriek nesúhlasu s rodiacou sa vládou však neplánuje vzdať sa mandátu vzhľadom na podporu, ktorú získala vo voľbách.

Problém v parlamente
Politický analytik Ján Baránek vidí problémy pre Sieť aj v prípade, že vytvorí vládu so Smerom. Na vytvorenie poslaneckého klubu je totiž potrebné mať 8 poslancov, po odchodoch ich bude mať strana Radoslava Procházku iba sedem.

"Sú to praktické problémy," povedal analytik Ján Baránek v TA3. "Keď nebudú mať klub, podpíšu koaličné zmluvy so všetkými siedmimi osobytne? Vznikne desaťkoalícia?" žartoval Baránek. 

"S predsedníctvom a poslancami som sa dnes stretla prvýkrát, povedala som svoj postoj a nechala som ich rokovať bez mojej účasti," dodala.

Už v pondelok (14.3.) traja poslanci #Siete oznámili, že ak ich strana vstúpi do takejto koalície, vystúpia z nej. Ide o Miroslava Beblavého, Katarínu Macháčkovú a Simonu Petrík. Podľa rokovacieho poriadku potrebuje strana v parlamente osem poslancov, Sieť by mala len sedem.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.