23.02.2016, 20:44

Fico otvorene podporil ruskú agresiu na Ukrajine, vyhlásil Štefanec

Europoslanec Štefanec kritizoval vyjadrenia slovenského premiéra, ktoré Fico povedal v rozhovore pre agentúru Bloomberg.

Robert Fico. Snímka: HN/Pavol Funtál
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (KDH, EĽS) kritizuje vyjadrenia predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktoré predniesol v rozhovore pre agentúru Bloomberg. Podľa neho otvorene podporil agresívnu Putinovu politiku voči Ukrajine a ďalším štátom.

"Nie je pravda, že sankcie nemajú na ruskú politiku žiaden dopad. Práve naopak. Aj vďaka nim sa konflikt na Ukrajine nerozrástol na ďalšie časti krajiny a v súčasnosti je v útlme. Postoj Európskej únie je, že sankcie môžeme odvolať len v tom prípade, ak Rusko stiahne svoje vojská nielen z Luhanskej a Doneckej oblasti, ale aj z okupovaného Krymu a umožní jeho pokojný návrat do Ukrajiny." Zrušenie sankcií a ďalšia eskalácia konfliktu by, podľa Štefanca, mohli znamenať príliv vojnových utečencov z východu.

"Doterajšie skúsenosti ukázali, že vždy, keď voči Putinovi prejaví Západ slabosť, využije to na ďalšiu expanziu. Ak by sme Ukrajinu v súčasnej situácii opustili, môžeme sa pripraviť na to, že scény, aké poznáme z grécko – macedónskej hranice, budeme mať na východnom Slovensku," povedal.

Podľa europoslanca Robert Fico vie, že preferencie Smeru klesajú a podobnými vyjadreniami sa snaží získať lacné politické body na úkor slovenských záujmov, špeciálne v období pred predsedníctvom v rade Európskej únie.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.